Pneumatické nářadí

Pneumatické nářadí

Pneumatické nářadí vs elektrické nářadí

O pneumatickém nářadí byly publikovány tuny odborných článků, které nesvědčí o ničem jiném než o důležitosti a pozornosti odborníků v této oblasti. Přečtěte si tento článek, abyste se o nich dozvěděli od A do Z. V minulosti existovalo jen několik průmyslových potřeb pro pneumatické nářadí, ale v posledních letech, s rozšířením veřejného použití a rostoucí poptávkou, vstoupila na trh řada těchto nástrojů různých značek a kvalit.

Co je to pneumatické nářadí?

Jako pneumatické nářadí se označuje nářadí, které je poháněno stlačeným vzduchem, nikoli mechanickou silou. Mohou být také používána pomocí kapslí s oxidem uhličitým pro přenosnost. V podstatě není rozdíl v úkolech, které vykonávají, ale obrovská odlišnost ve způsobu, jakým tyto úkoly překonávají.

Proč nedělat vše s elektrickým nářadím i nadále starým způsobem jako za starých časů?

Pneumatické nářadí má mnoho výhod, které zpochybňují používání elektrického nářadí profesionály. Především jsou stejně silná jako elektrické nářadí a vykonávají naprosto stejné úkoly. Za druhé jsou poháněna vzduchovým kompresorem nebo pneumatickým motorem, který je bezpečnější na provoz a snadnější na údržbu. Rovněž používání tohoto nářadí nejenže odstraňuje riziko úrazu elektrickým proudem, ale také minimalizuje riziko zkratu. Navíc mají lepší poměr výkonu a hmotnosti, díky čemuž jsou menší, lehčí a levnější.

Pro práci se vzduchovým nářadím je opravdu dobré znát některé pojmy a měrné jednotky, které mohou být později dobrým pomocníkem pro lepší nákup. Pneumatické nářadí se hodnotí pomocí několika měrných jednotek: Volné otáčky (ot/min), tlak vzduchu, spotřeba vzduchu a výkon. Každé jednotlivé nářadí má své vlastní specifikace, které určují jeho kompatibilitu se systémy vzduchových kompresorů. Průtok vzduchu, související se spotřebou vzduchu u pneumatického nářadí, představuje množství stlačeného vzduchu, které projde daným úsekem za jednotku času. Udává se v l/min, m3, při ekvivalentní hodnotě ve volném vzduchu v podmínkách standardní referenční atmosféry.

V dnešní době se pneumatické nářadí používá téměř ve všech významných průmyslových odvětvích, jako je těžba, stavebnictví a rekonstrukce, přestavby, stavba silnic a dálnic, hutnictví, dřevozpracující průmysl, mechanizované montážní linky atd. Vzhledem k tomuto širokému spektru prací jsou na trhu tisíce pneumatických nástrojů různých velikostí a tvarů. Mezi nejběžnější pneumatické nářadí patří různé typy rázových utahováků, příklepových vrtaček, vrtáků, pneumatických sponkovaček, pneumatických řezacích nástrojů, pneumatických brusek a leštiček, pneumatických kladiv, pneumatických ráčnových utahováků a mnoho dalších. Všechno jsou to různé nástroje se stejným principem přeměny energie stlačeného vzduchu na mechanickou sílu.

Veškeré pneumatické nářadí je poháněno stlačeným vzduchem, takže všechny potřebují vzduchový kompresor. Nákup kvalitního kompresoru může být drahý, ale vzhledem k tomu, že všechny pneumatické aplikátory lze používat s jedním, považujme to za dobrou investici. To vše již bylo řečeno, náklady na pneumatické nářadí jsou stále nižší než u podobného elektrického nářadí. Pneumatické kompresory se dodávají v různých výkonech, aby pokryly všechny potřeby uživatelů v domácnosti i v průmyslu.

Možná jste slyšeli o tom, že si tolik uživatelů stěžuje na krátkou životnost pneumatického nářadí. Proč tomu tak je, odpověď je jednoduchá, koupě kvalitního nářadí je jen polovina cesty k vlastnictví dobrého nářadí a jeho správná údržba je tou druhou polovinou. Jak odborníci vědí, všechny pneumatické nástroje vyžadují speciální péči a údržbu. Ve vzduchu je všude přítomna vlhkost, která nářadí časem ničí. Vlhkost způsobuje rez, rozklad a korozi nářadí a také vzduchového kompresoru.

K nářadí jsou přiloženy příručky, ve kterých se dozvíte, jak se o nářadí starat. Téměř všechny obsahují speciální klíče na otevírání specifických částí a mazání pohyblivých součástí. Na nářadí je speciální mazivo, které můžete použít.

Celkově je pneumatické nářadí považováno za vysoce kvalitní a nejprodávanější nářadí na trhu. Pokud hledáte cenově výhodné, snadno přenosné a přemístitelné nářadí s nízkým rizikem, abyste mohli vykonávat své úkoly, považujte pneumatické nářadí za dobrou náhradu za těžké elektrické nářadí.

Prohlédněte si širokou nabídku pneumatického nářadí na našem e-shopu.