Srovnání kompresorů

Srovnání kompresorů

Pod tlakem - Srovnání různých kompresorů

Všestranné, výkonné a flexibilní použití: Kompresory jsou skutečně všestrannými pomocníky v dílně, domácnosti i na zahradě. V závislosti na tom, jakým příslušenstvím kompresor vybavíte, jej můžete používat k různým úkolům: Vzduchový kompresor je skutečným pomocníkem při broušení, sešívání, šroubování, lakování nebo prosté kontrole stavu pneumatik. Dnes na trhu najdete velký výběr výkonných zařízení, která se liší velikostí, výkonem a dokonce i typem pohonu. Nemůžete se rozhodnout? V našem srovnání Vám ukážeme rozdíly a výhody jednotlivých typů kompresorů.

Srovnání kompresorů: Zde jsou nejvýznamnější rozdíly

Kompresory se liší v mnoha ohledech. Najdete zde například modely s nádrží nebo bez ní, s olejovým mazáním nebo bez oleje, s akumulátorovým napájením nebo připojené k elektrické síti pomocí kabelu a konečně tiché modely, známé jako tiché kompresory. Abychom Vám usnadnili hledání, který kompresor vyhovuje Vašim potřebám, vysvětlíme Vám přesné rozdíly.

Hlučné nebo tiché: Práce s tichými kompresory

Kompresory produkují velký tlak a nejsou zrovna tiché. Zejména při dlouhodobé práci, například s nářadím na stlačený vzduch, se doporučuje používat ochranu sluchu, protože běžné kompresory na stlačený vzduch dosahují hlasitosti až 97 dB (LwA). Lidský sluch může být poškozen již od 85 dB. V závislosti na použitém příslušenství se hlasitost samozřejmě ještě zvýší. Například renovační práce se sekacím kladivem na stlačený vzduch mohou být velmi hlučné. Ochrana sluchu je proto při těchto pracích nezbytná.

Různé typy pohonů pro různá místa

S připojením k elektrické síti nebo bez něj: Potřebujete správný kompresor pro místo, kde chcete pracovat. Každý typ pohonu nabízí své vlastní výhody.

Bezdrátové kompresory: Akumulátorové kompresory lze používat bez připojení k napájení a bez kabelového řetězu, proto se akumulátorové modely dokonale hodí pro mobilní použití, bývají poměrně kompaktní a vybavené rukojetí pro přenášení.

Hybridní kompresor: Hybridní kompresor nabízí to nejlepší z obou světů a kombinuje výhody akumulátorového napájení a provozu ze sítě. Malý, kompaktní kompresor se snadno přenáší a lze jej provozovat buď pomocí síťového kabelu, nebo pomocí akumulátoru. Díky příslušenství v podobě adaptérů a hadic pro nízkotlaké a vysokotlaké čerpání, které jsou uloženy v boční přihrádce a v krytu, je malý kompresor ideální také jako mobilní společník.

Šňůrové kompresory: Nepřetržitý výkon bez přerušení není u šňůrových modelů žádný problém. Pokud je v místě, kde kompresor používáte, k dispozici elektrická přípojka, můžete samozřejmě použít běžný kompresor s napájecím kabelem. Tyto modely jsou vhodné zejména pro časově náročnou, nepřetržitou práci. Spolehlivě dodávají potřebnou energii, aniž byste se museli starat o úroveň nabití akumulátoru.

Bezolejové vs. olejem mazané modely

Kromě toho lze různé modely kompresorů rozdělit na bezolejové a olejem mazané modely. Rozdíl je poměrně jednoduše vysvětlitelný: U kompresorů s olejovým mazáním jsou pohyblivé části kompresoru mazány tak, aby se nepřehřívaly ani při velmi výkonných aplikacích. Vzduchové kompresory mazané olejem mají proto dlouhou životnost, jsou vhodné pro nepřetržitý provoz a jsou mimořádně výkonné. Doporučují se pro použití mechanického nářadí na stlačený vzduch, jako jsou rázové utahováky a sekací kladiva.

Bezolejové kompresory mají své výhody: Jsou obvykle lehčí a ovladatelnější než modely mazané olejem. Kromě vypouštění kondenzátu navíc nevyžadují žádnou další údržbu. Odpadá také nutnost likvidace odpadního oleje, díky čemuž jsou bezolejové kompresory stlačeného vzduchu čistší a šetrnější k životnímu prostředí. Díky absenci oleje nemají tato zařízení problém ani s provozem při nízkých teplotách, protože se spolehlivě uvedou do provozu při jakékoli venkovní teplotě. Vzhledem k absenci mazání jsou bezolejové kompresory vhodnější pro méně výkonné úlohy; například pro práci s čistým stlačeným vzduchem s příslušenstvím, jako jsou plničky pneumatik, ofukovací pistole, pískovací pistole nebo stříkací pistole na barvy. Pokud se má přesto používat mechanické nářadí na stlačený vzduch, doporučuje se připojit mezi kompresor a nářadí maznici.

Zásoby vzduchu: S nádrží nebo bez ní?

Práce s nářadím na stlačený vzduch obvykle vyžaduje větší tlak a objem vzduchu, než je kompresor schopen dodat. Tlakový zásobník představuje řešení tohoto problému, protože je v něm uložen potřebný vzduch. Pokud tedy chcete s kompresorem řešit intenzivní, vytrvalostní úkoly, měli byste použít model s bojlerem. Pokud naopak potřebujete šikovný kompresor, který můžete použít například k nafukování pneumatik automobilů, míčů nebo nafukovacích matrací, je vhodný i model bez nádrže (inflátor).

Jak najít správný kompresor

K čemu je zařízení potřeba?

Než se rozhodnete pro koupi konkrétního vzduchového kompresoru, měli byste si uvědomit, k čemu chcete přístroj používat. Pokud Vás čekají úkoly, které vyžadují velký výkon - například práce se sekacím kladivem nebo rázovým utahovákem, je pro Vás vhodnou volbou elektrický kompresor se šňůrou a tlakovým kotlem. A nezapomeňte: Čím časově náročnější jsou úkoly, tím větší objem by měla nádrž pojmout. Pokud hledáte mobilní kompresor, který se používá hlavně k huštění pneumatik nebo kontrole tlaku, můžete použít i kompresor bez bojleru.

Jaké příslušenství by se s ním mělo používat?

Ne každý kompresor je kompatibilní s každým příslušenstvím, protože pro různé aplikace jsou zapotřebí různé objemy vzduchu nebo výkony. Rozlišujeme čtyři úrovně: Kompresory bez tlakového kotle (nafukovače) a kompresory s výkonem (při provozním tlaku 7 barů) menším než 75 litrů za minutu, 75 až 150 litrů za minutu a více než 150 litrů za minutu. Díky tomu můžete na první pohled zjistit, zda je Vámi vybrané příslušenství kompatibilní s Vaším novým kompresorem vzhledem ke specifické potřebě vzduchu.

Jak se kompresory používají

Stlačený vzduch lze použít k plnění široké škály úkolů a stejně tak široká je i škála použití kompresoru. Sestavili jsme přehled toho, co kompresor dokáže se správným příslušenstvím:

  • Nafukování
  • Kontrola tlaku
  • Vyfukování
  • Broušení
  • Šroubování
  • Sešívání
  • Přibíjení hřebíků
  • Natírání
  • Pískování

Shrnutí: Správný kompresor pro každý úkol

Výběr kompresorů je obrovský. Podle toho, jaké úkoly chcete doma řešit, se můžete rozhodnout například pro nejvhodnější modely s velkým bojlerem nebo bez bojleru, pro modely s olejovým mazáním nebo bez oleje, pro větší šňůrové nebo menší bezdrátové kompresory. Nabídka různých modelů je stejně široká a rozsáhlá jako různé oblasti použití kompresorů stlačeného vzduchu. Každý by si měl být schopen najít to správné zařízení pro sebe!