Elektrické nebo pneumatické nářadí?

Elektrické nebo pneumatické nářadí?

Pneumatické nebo elektrické? Jak vybrat nejlepší elektrické nářadí pro Vaši práci

Musí být mé elektrické nářadí pneumatické?

Rozhodnutí, zda je pro Vás pneumatické nářadí tou správnou volbou, závisí nakonec na následujících faktorech:

Potřebujete vysoce výkonné nářadí?

Pneumatické nářadí používá jednoduché pneumatické motory nebo písty namísto elektromotoru, díky čemuž je výrazně lehčí než elektrické nářadí a má vysoký poměr výkonu a hmotnosti. Pokud jsou tedy klíčovými faktory vysoký výkon a celodenní používání, pneumatické nářadí poskytuje nejlepší výsledky a snižuje únavu uživatele.

Jaké je Vaše pracovní prostředí?

Pneumatické nářadí je ve srovnání s elektrickým nářadím, které má objemné motory, poměrně štíhlé. Díky tomu jsou ideální pro místa s omezeným prostorem nebo na stísněných místech, například při práci na automobilech. Vzduchové nářadí se také snadno přepíná, není třeba je stále zapojovat do zásuvky nebo nářadí spouštět, když prodlužovací kabel nedosáhne. Uživatel tak může rychleji a pohodlněji provádět práce.

Máte snadný přístup ke stlačenému vzduchu?

Pokud ještě nemáte vzduchové vedení, budou Vás čekat počáteční náklady na jeho zřízení, abyste mohli používat pneumatické nářadí. Pneumatické nářadí však poskytuje nižší náklady na průběžnou údržbu než elektrické nářadí, protože má méně pracovních částí, které se mohou pokazit. To může vést k dlouhodobým úsporám.

Pokud jste se rozhodli, že pneumatické nářadí je pro Vás to pravé, můžete si vybrat z celé řady nástrojů:

  • Rázové utahováky
  • Vrtáky
  • Šroubováky
  • Brusky
  • Pily na karoserie
  • Řezné nástroje
  • Brusky
  • Mazací pistole
  • Pistole na hřebíky a sponky
  • Vzduchová kladiva

Faktory, které je třeba zvážit při výběru pneumatického nářadí

Krouticí moment

Při výběru pneumatického rázového utahováku nebo ráčny je velmi důležité zohlednit točivý moment. Použití rázového utahováku s vyšším krouticím momentem, než je nutné, může mít za následek přílišné utažení matic a šroubů, což může vést k vážnému poškození. Nedostatečný točivý moment je rovněž velmi nebezpečný, protože vede k nedostatečnému utažení, což by mohlo mít za následek uvolnění matice kola při jízdě vozu po silnici.

Používáte-li rázový utahovák nebo podobné rázové nářadí, doporučujeme pro přesnou kontrolu matice použít ruční momentový klíč.

Velikost pohonu

Při nákupu rázového utahováku nebo ráčny je třeba vzít v úvahu velikost pohonu. Rázové utahováky jsou k dispozici v následujících velikostech: V nabídce jsou tyto velikosti: 1/4 palce, 3/8 palce, 1/2 palce, 3/4 palce a 1 palec.

Nejmenší velikosti, 1/4 a 3/8 palce, jsou ideální pro práci ve stísněných prostorech a hodí se spíše tam, kde je klíčová přesnost a preciznost.

Nejběžnější velikost je 1/2 palce, protože je vhodná pro většinu aplikací. Velikost 1/2 palce poskytne dostatečný výkon a přesnost při práci s vozidly běžné velikosti. Nejvýkonnější rázové utahováky bývají 3/4 nebo 1 palec a běžně se používají v průmyslových aplikacích, například ve stavebnictví a při práci s velkými pneumatikami. Ať už jste se rozhodli pro jakoukoli velikost, nezapomeňte vždy vybrat správnou rázovou hlavici.

Volná rychlost

Volnoběžné otáčky jsou důležité při nákupu pneumatického nářadí, jako jsou brusky, požadované otáčky (ot./min.) budou určeny aplikací.

Hmotnost

Pokud plánujete používat pneumatické nářadí po dlouhou dobu, je důležité vybrat dobře vyvážené nářadí, které je dostatečně pohodlné a lehké, abyste ho mohli držet v ruce po dobu několika hodin.

Hluk

Dlouhodobé vystavení hlasitému hluku může mít za následek nevratné poškození sluchu, proto pokud plánujete nářadí používat po delší dobu, doporučujeme zvolit nářadí s nižší hladinou hluku, pokud je to možné. Při expozici vyšší než 85 dBa je vždy nutné používat ochranu sluchu.

Vibrace

Pro bezpečnější a pohodlnější práci volte nižší úroveň vibrací, pokud plánujete nářadí používat pravidelně po dlouhou dobu, protože vysoká expozice vibracím působícím na ruce může vést k trvalým zdravotním následkům.

Velikost nádrže kompresoru

Zvažte, jakým způsobem budete nářadí napájet a ujistěte se, že kompresor je vhodný pro dané nářadí a použití.