Výkonné vrtačky

Výkonné vrtačky

Výkonné vrtačky a všechny specifikace, které potřebujete znát

Původ vrtáku sahá až do dávných dob, kdy primitivní člověk používal špičaté prvky (případně kameny) k vytváření otvorů do materiálů, jako jsou kosti, rohy, mušle a slonovina. Postupem času byly kameny nahrazeny tyčemi a později byly loukoťové vrtáky používány Babyloňany a Egypťany k rozdělávání ohně a práci se dřevem a kamenem.

V dnešní době jsou vrtačky uznávány jako jeden z nejdůležitějších nástrojů v každé sadě nářadí nejen pro profesionální uživatele, ale i pro ty domácí. Jsou to dokonalé stroje pro vrtání tvrdých materiálů, jako je beton, cihly, cement, sádrokarton, dřevo, kovy atd. V této souvislosti nabízejí elektrické vrtačky ve srovnání s ostatními typy vrtaček nejlepší výsledky, protože jsou závislé na elektrickém proudu, a tudíž jsou výkonnější a odolnější. Kromě toho jsou to nepřetržité vysoce výkonné nástroje a mají několik režimů rychlosti, které uživateli umožňují přizpůsobit sílu a rychlost různým druhům materiálů a aplikací.

V tomto článku si podrobně projdeme rozmanité typy elektrických vrtaček a nejdůležitější vlastnosti tohoto užitečného nástroje.

Jaké jsou různé typy elektrických vrtaček?

Mezi širokou škálou síťových vrtaček jsou dva důležité typy, a to elektrická vrtačka a příklepová vrtačka. Každý typ má tolik funkcí, že si můžete vybrat ten nejvhodnější pro Vaši práci, protože výběr nejlepší elektrické vrtačky závisí na úkolech, které chcete řešit. V této části se budeme věnovat analýze těchto dvou důležitých vrtaček a podrobně rozebereme vlastnosti, které by měla mít ta nejlepší.

Čím se vyznačuje elektrická vrtačka?

Elektrická vrtačka je velmi univerzální nástroj, který má obvykle tvar pistole a spínač ve tvaru spouště, který je tím, který ovládá mechanismus. Má kryt, který je obvykle vyroben z vyztuženého plastu, který kryje motor a rám. Na jednom konci má část, nazývanou "sklíčidlo", která drží vrták.

Elektrická vrtačka je celosvětově nejrozšířenější. Její využití je různé, od velkého, středního a malého průmyslu až po dosah do našich domácností. Používají se k vrtání jakéhokoli materiálu a mají různé funkce. Hlavními výhodami elektrické vrtačky se šňůrou jsou výkon, rychlost a zvýšená výdrž.

Nejlepší kabelové vrtačky pro kutily a profesionály mají mechanické rychlosti nebo "převody", které řídí otáčky a výkon stroje. Například pro beton je vhodné použít polohu "1", protože se sice otáčí pomaleji, ale dodává větší výkon a příklep odvede svou práci. Výkon se obvykle měří ve wattech a otáčky motoru v otáčkách za minutu, které se pohybují v rozmezí 400 až 4500 a ovládají se pomocí tlaku na spouštěcí spínač.

Adekvátní výkon pro běžnou šňůrovou vrtačku pro kutily se obvykle pohybuje mezi 500 W a 850 W. Pro drobné úkony, které provádíme doma, by byl předimenzovaný, určený pouze pro profesionální použití. Kromě ovládání krouticího momentu motoru, s voličem těsně před sklíčidlem, který může mít v závislosti na modelu 10 až 30 poloh a dalšího voliče funkcí: šroubování, vrtání nebo vrtání s příklepem.

Pochopení hlavních součástí vrtačky a jejich použití Vám navíc umožní lepší využití nástroje, proto je nezbytné se mnohem lépe seznámit s různými částmi elektrické vrtačky a jejich specifikacemi, abyste si mohli lépe vybrat.

Pojďme se tedy podívat na další části:

Sklíčidlo: Sklíčidlo vrtačky je mechanismus s klíčem nebo bez něj, který drží stopku vrtáku nebo šroubovacího bitu. Klíč sklíčidla slouží k otevírání nebo zavírání sklíčidla vrtačky, především u elektrických vrtaček se šňůrou. Uzamyká sklíčidlo a zvyšuje jeho odolnost proti vibracím. Bezklíčové sklíčidlo je standardní součástí akumulátorových vrtaček a umožňuje mnohem rychlejší výměnu vrtáku.

Přepínač rozsahu otáček: Přepínač otáček Vám pomůže zvolit nejvhodnější otáčky pro konkrétní použití. Jinými slovy, variabilní regulace otáček umožňuje pracovat s přizpůsobenými otáčkami, aby bylo možné přizpůsobit se různým materiálům a aplikacím. Například pro vrtání do dřeva je třeba použít vysoké otáčky a pro vrtání do kamene nebo kovu pomalejší otáčky. Rovněž pro šroubování se doporučuje zvolit pomalejší otáčky, aby nedošlo k otupení hlavy šroubu, jeho přílišnému zahloubení nebo poškození materiálu, do kterého šroubujete.

Funkce vpřed/vzad: Tento přepínač určuje pohyb ve směru nebo proti směru hodinových ručiček, což je určitě nutnost, která Vám umožní šroubovat, odšroubovávat a také snadněji uvolňovat vrtáky po vyvrtání otvoru. Elektrické vrtačky mají tuto skvělou a praktickou výhodu. Pro lepší ergonomii používání je tlačítko aretace dokonale umístěno za spouští, aby byl provoz plynulý a snížila se únava ruky při nepřetržitém držení spouště.

Spínač spouště: U elektrických vrtaček se šňůrou existuje pouze jeden způsob ovládání otáček, a to pomocí tlaku na spoušť. Můžete také stisknout tlačítko, které zablokuje spoušť, takže se otáčky zablokují v této poloze.

Díky těmto funkcím si nyní můžete vybrat tu nejlepší vrtačku, která vyhovuje Vašim potřebám a se kterou budete moci začít rychle a efektivně pracovat.

Jaké jsou nejdůležitější funkce příklepové vrtačky?

Příklepové vrtačky v porovnání s elektrickými vrtačkami využívají stejný rotační pohyb, ale při zarážení šroubu se do příklepových vrtaček mísí také údery příklepem, které nejsou jen příklepem dolů, ale i do stran. Díky tomu je snazší zavrtat šrouby do tvrdých materiálů a zabraňuje se vyklouznutí hnacího bitu z hlavy šroubu, což by mohlo vést k odizolování hlavy a zničení šroubu.

U elektrické vrtačky byste normálně museli vyvinout velký tlak, abyste zabránili vyklouznutí hnacího bitu, ale příklepový účinek rázových utahováků tomu většinou zabraňuje a stačí vyvinout dostatečný tlak, abyste udrželi šroub vedený a na místě.
Příklepová vrtačka je také skvělou volbou pro odstraňování zatvrzelých šroubů nebo vrutů při změně směru otáčení. Ve skutečnosti může příklepový účinek usnadnit odstranění zkorodovaných nebo příliš utažených spojovacích prvků.

Kromě toho rázové utahováky využívají kombinaci vyššího krouticího momentu s rychlým rotačním úderem, který přináší údery zezadu, což pomáhá bitu prorazit silou tvrdé materiály, jako je například beton. Rotační údery pomáhají posouvat upevňovací prvky a zároveň zabraňují vytočení špičky šroubu z drážek v upevňovacím prvku. Snadněji si to lze představit jako klíč pevně nasazený na šroub s údery kladiva, které dodávají šroubu při otáčení dodatečnou sílu.

Dalším příkladem je situace, kdy použijete klasickou vrtačku a narazíte na tvrdou plochu, do které se snažíte vrazit spojovací prvek. Když přijde čas přidat další sílu, můžete začít povolovat a pokračovat ve vrtání, abyste dodali pohybu větší impuls. Příklepový vrták to dělá, ale rychlostí přibližně 50 těchto uvolnění-obnovení za sekundu. Je to dostatečně rychlé na to, aby to nebyl příliš hrbolatý proces, ale je to hlasitý proces. U rázových utahováků se doporučuje ochrana sluchu.

Příklepové vrtačky ji postrádají, díky čemuž jsou mnohem kratší a dokážou se vejít do prostor, které by klasická vrtačka neměla šanci zvládnout. Omezuje také bity, které může příklepový vrták pojmout a snadnost, s jakou je může pojmout. Nakonec se příklepové vrtačky uplatní tam, kde je skutečně zapotřebí svalů a dodatečný točivý moment dokáže pohánět dlouhé šrouby do plechu, vyskytují se při úkonech, jako je instalace skříní, stavba dílenského nábytku, stavba divadelních kulis, stavba paluby nebo rámování čehokoli z rozměrného řeziva.

Pokud nyní uvažujete o koupi příklepové vrtačky, raději mějte na paměti následující faktory, abyste si vybrali správně:

Výkon: Než se podíváte, kolik stojí vrtačka, která se Vám líbí, měli byste se zeptat, zda má dobrý výkon. U veškerého elektrického nářadí tohoto typu je výkon faktorem, který rozhoduje o tom, zda budete dosahovat nízkých, průměrných nebo vysokých výsledků.

Velikost a přenos: Při porovnávání příklepových vrtaček zjistíte, že existují různé velikosti, některé větší než jiné, ale s rozdíly v řádu centimetrů, které nemají velký vliv na jejich provoz. Velmi se však doporučuje, aby tyto typy vrtaček měly kompaktní a lehkou velikost kvůli pohodlí zákazníka. Jinými slovy, dlouhá práce s těžkou vrtačkou rozhodně způsobuje poškození pracovníků, protože musí tuto těžkou váhu neustále přenášet.

Kromě toho doporučujeme vybrat si vrtačku, která obsahuje kufřík, abyste ji mohli uložit, vzít kamkoli s sebou a udržovat zařízení a jeho příslušenství v pořádku. Ověřte si, zda je pouzdro na vrtačku vyrobeno z odolných materiálů a zda má robustní konstrukci, která je schopna odolat nárazům a pádům, aby bylo nářadí dobře chráněno.

Otáčky: Příklepové vrtačky mají obvykle dva až tři režimy otáček, protože jsou univerzálnější než vrtačky s pevnými otáčkami. Díky různým úrovním otáček můžete vrtat otvory do různých typů materiálů, z nichž některé jsou silnější než jiné a dosáhnout tak profesionálních výsledků bez větší námahy. Stejně tak musí mít regulaci otáček, abyste je mohli regulovat podle prováděného úkolu. Například při zahájení vrtání otvoru můžete nastavit pomalé otáčky, aby vrták nesklouzl z povrchu a nepoškodil okolí otvoru. Jakmile je otvor připraven, můžete otáčky zvýšit, abyste otvor efektivně dokončili.

Napětí: Napětí je dalším faktorem, který hraje velmi důležitou roli při výkonu kompaktní vrtačky. Z tohoto důvodu je zcela zásadní určit a zvolit nejlepší a nejvhodnější napětí v souladu s úkolem a situací uživatele.

Shrnuto a podtrženo, koupě kompaktní vrtačky je vždy dobrou volbou, protože Vám nejen dává možnost provádět veškeré kutilské práce, ale také pomocí tohoto nástroje můžete provádět nejrůznější opravy a dokonce i profesionální projekty v kratším čase a s menším úsilím. Stačí věnovat pozornost svým potřebám a materiálům, se kterými budete pracovat a nakonec si podle vlastností jednotlivých druhů vybrat ten, který nejlépe vyhovuje Vašim požadavkům.

Navštivte stránky našeho e-shopu a vyberte si vrtačku, kterou potřebujete.