Vlastnosti vrtačky

Vlastnosti vrtačky

Jaké vlastnosti dělají dobrou příklepovou vrtačku se šňůrou?

Šňůrová příklepová vrtačka je těžký nástroj, který dokáže stejně snadno vyvrtat díru do betonu nebo vrtat do dřeva. Funguje podobně jako běžné vrtačky, ale navíc s funkcí příklepu, která při otáčení zatlačí vrták do materiálu. Tento příklep umožňuje vrtáku vrtat do silných materiálů, jako je beton, cihly a tvárnice, s mnohem menší námahou. Příklepové vrtačky jsou k dispozici v síťovém i akumulátorovém provedení. Šňůrové vrtačky mají větší výkon a vyšší rychlost vrtání (měřeno v otáčkách za minutu, RPM) a nezpomalují se tak rychle jako akumulátorové vrtačky, když se vybijí baterie. Akumulátorové vrtačky jsou pohodlnější a pracují podobně jako běžné vrtačky.

Jak funguje akumulátorová příklepová vrtačka?

Fungování příklepové vrtačky je zřejmé z jejího názvu: kombinuje příklep s vrtačkou. Vačka poháněná převodovkou zavádí lineární údery podél dráhy vrtáku, který se otáčí. Jedná se vlastně o sekací a vrtací nástroj v jednom. Je to technika, která je velmi užitečná při vrtání cihel, tvárnic, betonu a dalších srovnatelných materiálů. Zatímco těžké verze s drážkovým pohonem (SDS) mohou vrtat do zdí silných až 182 cm, nejsou vhodné pro vrtání do dřeva, plastu nebo kovu. K tomu je nutné odpojit pohyb příklepu. Ačkoli to některé verze SDS nedělají, mnohé příklepové vrtačky se šňůrou ano.

Šňůrová příklepová vrtačka je vybavena jedinečnou spojkou, která umožňuje nejen otáčení, ale také údery vrtáku dovnitř a ven (podél osy vrtáku). Skutečná dráha pohybu vrtáku i síla jeho úderu jsou velmi malé a pohyb příklepu je extrémně rychlý - tisíce "BPM" (úderů za minutu). Navzdory skromné energii každého úderu jsou tisíce úderů za minutu více než dostatečné k rozbití betonu nebo cihel, které karbidový klín vrtáku do zdiva rozmělní a spirálové drážky je rozmetají. Z tohoto důvodu vrtací kladivo provrtá beton nebo cihlu rychleji než běžná vrtačka. K pohonu příklepových vrtaček se stále častěji používá akumulátorová technologie.

Výběr nejvhodnějších vrtacích prvků pro Váš projekt

Správná akumulátorová příklepová vrtačka, stejně jako ostatní elektrické nářadí, by měla být dobře vyvážená a příjemná do ruky, proto si před rozhodnutím vyzkoušejte několik různých typů. Hledejte několik důležitých kritérií, pokud jde o funkce, abyste objevili ideální volbu pro úkoly, které nejčastěji provádíte. Mezi nejdůležitější funkce, které byste měli sledovat, patří výběr mezi akumulátorovým a šňůrovým typem, dva režimy vrtání, variabilní otáčky a výkon.
Vrtačky s kabelem jsou výkonnější a často jsou určeny pro intenzivnější používání. Pokud potřebujete vyvrtat větší počet otvorů do zdiva, je lepší alternativou nářadí se šňůrou. Akumulátorové vrtačky jsou menší a přenosnější, takže se lépe hodí pro univerzální vrtání, dokonce i pro aplikace, které občas vyžadují funkci příklepu.

Pokud jde o dva režimy vrtání, vrtačky s kabelem jsou výkonnější a často se používají v náročnějších aplikacích. Pokud potřebujete vyvrtat několik otvorů do zdiva, je lepší volbou nářadí se šňůrou. Akumulátorové vrtačky jsou menší a přenosnější, takže se lépe hodí pro univerzální vrtání, včetně aplikací, které občas vyžadují funkci příklepu. Pro vrtání do zdiva (a mnoho dalších operací s příklepovou vrtačkou) není regulace otáček tak zásadní, ale je rozhodující při vrtání do dřeva a kovu. Z toho vyplývá, že pokud chcete vrtačku používat v běžném režimu (bez příklepu), budete potřebovat regulovatelné otáčky.
A konečně vrtačky, které jsou větší, těžší, rychlejší a výkonnější, jsou mnohem efektivnější při řešení náročných projektů než menší, pomalejší a slabší zařízení. Menší nářadí je na druhou stranu přenosnější a přizpůsobivější. Shrneme-li to, pokud vyžadujete sílu a mohutnost těžké příklepové vrtačky, hledejte takovou, která má hodně ampérů, vysoké otáčky a rychlé příklepové otáčky. Pokud chcete víceúčelové nářadí, nepořizujte si takové, které je výkonnější, než potřebujete, protože bude nadměrně těžké a možná bude obtížné zvládnout jemnější práce.

Podívejte se na naši nabídku šňůrových vrtaček nebo akumulátorových vrtacích šroubováků.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY 

1. Je možné použít příklepovou vrtačku jako aku vrtačku?

Bylo by skvělé, kdyby existovala jednoznačná odpověď ano nebo ne, ale bohužel tomu tak není. Příklepovou vrtačku lze vybavit šroubovacím bitem a použít ji k pohonu šroubů a jiných spojovacích prvků s vypnutým pohybem příklepu. Na druhou stranu většina příklepových vrtaček jsou velké, obouruční nástroje. V důsledku toho se příliš nehodí pro práci se spojovacím materiálem, kdy často chcete začít pracovat volnou rukou.

2. Je možné používat příklepovou vrtačku jako běžnou vrtačku?

Většina lidí může, ale je nezbytné nezapomenout vypnout příklep. Tato funkce slouží k vrtání otvorů do betonu, cihel, zdiva a jiných tvrdých povrchů a do povrchu se s ní vyrazí specifický vrták. Standardní vrtáky z rychlořezné oceli by se při působení stejné síly jistě roztříštily.

3. Může příklepový vrták vrtat otvory?

Ano, do mnoha materiálů, ale protože příklepové vrtáky postrádají údernou sílu příklepových vrtaček, nemohou vrtat otvory do cihel, tvárnic nebo jiných porézních materiálů. Buď si kupte bezklíčové tříčelisťové sklíčidlo se 35,56 cm stopkou nebo si kupte pár vrtáků se 35,56 cm šestihrannou stopkou. U posledně jmenovaných můžete použít šestihranné vrtáky nebo běžné vrtáky s kruhovou stopkou.

Závěr

Příklepová vrtačka využívá specifický druh vrtáku, který je vhodný pro tyto obtížné materiály. Příklepová vrtačka je vhodným nástrojem pro různé úkoly, od relativně nenáročných - jako je zavěšení polic na vnitřní cihlovou zeď nebo instalace nových domovních čísel na venkovní zeď obloženou kamenem, až po vrtání otvorů do cihlových nebo kvádrových zdí pro instalaci elektrického vedení nebo vodovodního potrubí.

Zatímco vrtačky, které jsou akumulátorové, jsou fantastické. Při vrtání velkých otvorů do betonu však postačí pouze zařízení s kabelem. Zde se hodí akumulátorová příklepová vrtačka. Jedná se o odolnou spínací vrtačku, která se přepíná z režimu s příklepem do režimu bez příklepu pouhým pohybem páky, což Vám umožní snadno vyvrtat otvor do betonu nebo provrtat dřevo. Na druhou stranu příklepové vrtačky nejsou určeny pouze k vrtání děr do zdiva. Většina z nich umožňuje vypnutí příklepu, takže můžete používat běžné vrtáky pro stejné účely jako vrtačky. Je však třeba dbát zvýšené opatrnosti. Přesto mají velkou sílu a mohou snadno zničit vrtáky s malými průměry. Navíc, i když je funkce příklepu vypnutá, většina osob je nepoužívá jako svou primární vrtačku/vrták, protože jsou těžké a často vyžadují obě ruce pro správné použití.