Tipy pro akumulátorový šroubovák

Tipy pro akumulátorový šroubovák

Tipy a triky pro efektivní používání akumulátorového šroubováku

Pro profesionály i nadšence je akumulátorový šroubovák nezbytným nástrojem a jeho používání je nevyhnutelné. Pokud tento typ elektrického nářadí používáte poprvé, nepochybně zjistíte, že je velmi pohodlné a užitečné pro úkoly při práci. Zde je několik tipů a taktik, které Vám pomohou získat z používání akumulátorového šroubováku maximum.

Co jsou to akumulátorové šroubováky a jak je používat?

Akumulátorové šroubováky jsou víceúčelové elektrické ruční nářadí, které se používá k šroubování. Používání akumulátorového šroubováku pomáhá šetřit čas a námahu při operacích, které vyžadují velké množství šroubů, jako je například montáž nábytku.

Akumulátorové šroubovací bity se velmi snadno vyměňují

Akumulátorové šroubováky, známé také jako elektrické šroubováky, jsou dostatečně malé na to, aby se vešly do dlaně, a lze je použít pro různé úkoly v domácnosti, od jednoduché údržby až po velké kutilské projekty. Protože akumulátorové šroubováky jsou napájeny dobíjecími bateriemi, zpravidla lithium-iontovými, nemusíte se obávat, že Vám budou překážet elektrické kabely.

Kdy je vhodné použít akumulátorový šroubovák?

Akumulátorové šroubováky jsou malé a jejich použití je pohodlné. Díky tomu jsou ideální pro nenáročné práce v domácnosti, jako např:

  • Demontáž dveří skříněk
  • Výměna krytu zásuvky
  • Montáž nábytku
  • Řemeslné projekty
  • Odstranění krytu baterie z předmětu
  • Zavěšení rámu obrazu

Vše můžete snadno provést pomocí různých šroubovacích bitů.

Jak nejsprávněji používat akumulátorový šroubovák

Používání akumulátorového šroubovacího bitu v u tohoto nářadí nebo vrtačky/šroubováku je pravidelný problém, který se zřejmě objevuje znovu a znovu. V dílnách je často slyšet, jak se vrtačky/šroubováky roztočí vysokými otáčkami, zejména při práci na projektech nábytku, přičemž doprovodný zvuk "taka-taka" signalizuje, že se hlava šroubováku při zarážení do předmětu odlepuje.

Špatnou zprávou je, že šroub je již odizolován, takže budete muset bojovat, abyste jej znovu vytáhli. Dobrou zprávou je, že pokud postupujete správně, problém se již nebude opakovat. Pokud jste se někdy zúčastnili kurzu práce s elektrickým nářadím nebo dřevem pro kutily, víte, jak je důležité, aby byl bit šroubováku dobře zasunutý do hlavy šroubu. Pokud tomu tak není, nejenže nemůžete akumulátorový šroubovák používat, ale šroub se rychle odlepí a šroubovací bit se poškodí.

Při používání akumulátorového šroubovák se ujistěte, že máte správné bity. Při práci s elektrickými nástroji, jako je akumulátorový šroubovák, je nezbytné používat správné šroubovací bity. Bity se dodávají v různých tvarech a velikostech. Důležitý je také druh šroubu, se kterým pracujete. Pro střední šrouby do dřeva se nejčastěji používá bit PZ2. Při výběru bitu se zaměřte na vyleptanou značku na kovu.

Dbejte na to, abyste používali správné díly. Zkontrolujte, zda používáte správný bit akumulátorového šroubováku. Po výběru správného bitu se ujistěte, že je bezpečně připevněn k hlavě šroubu. Pokud si však nejste jisti, podržte šroubovací bit pod úhlem 45 stupňů. Správný bit používáte, pokud šroub zůstane na šroubovacím bitu a nespadne z něj.

Pomocí techniky zapínání a vypínání můžete dosáhnout kontrolovaného přítlaku. Jakmile zjistíte, že je šroub téměř na místě, nezapomeňte povolit tlak. Pokud to neuděláte, šroubek se do desky zaboří příliš hluboko. Techniku zapínání a vypínání můžete využít k regulaci hloubky zatlačení šroubu do dřeva. Než začnete pracovat na skutečném projektu, měli byste si to nejprve procvičit.

Pokud jste nováčkem v používání akumulátorového šroubováku, ujistěte se, že si nejprve procvičíte práci na kusu dřeva, než se pustíte do hlavního projektu. S praxí budete schopni přístroj ovládat. Je také dobré prostudovat příručku k elektrickému nářadí a seznámit se s mnoha jeho možnostmi, protože to zaručí, že budete vědět, co dělat při práci na skutečné zakázce.

Je dobré to vědět

Pro šroubovací bity používejte magnetický držák. Díky tomu bude šroubek na konci bitu také držet na svém místě. Silně zatlačte na místo, kam chcete šroubek umístit, aby se vytvořil otisk, který Vám pomůže udržet šroubek rovně. Pokud bude šroubovací bit nadále vypadávat, nevyvíjíte dostatečný tlak, aby zůstal bezpečně usazen v hlavě šroubu. Vyrovnejte to silnějším tlakem na zadní konec vrtačky levou rukou nebo do ní zapřete rameno.

Když je šroub téměř na svém místě, nezapomeňte povolit tlak. Pokud vyvinete příliš velkou sílu, šroub se zaboří příliš hluboko do dřeva nebo desky. Větší kontrolu nad tím, jak hluboko je šroub zatlačen do dřeva nebo desky, budete mít, pokud budete používat rychlé nárazy zapínání a vypínání.

Jaké je nejlepší napětí při použití akumulátorového šroubováku?

Práce s malým zatížením

Malé šrouby do měkčích materiálů, jako je měkké dřevo (např. borovice nebo cedr), plast a sádrokarton, jsou považovány za lehké a neměly by vyžadovat velký výkon. Pro lehké práce postačí akumulátorový šroubovák s nižším napětím, například 4 V nebo méně.

Lehké a těžké práce

Vrtání malých otvorů a šroubování malých šroubů do tvrdého dřeva, jako je dub nebo ořech a také do keramiky pomocí akumulátorového šroubováku se považuje za těžkou práci a vyžaduje větší sílu. Pro tento druh prací vybírejte akumulátorový šroubovák s napětím 7 V nebo vyšším.

Naše tipy na akumulátorové šroubováky pro začátečníky

Správný druh elektrického šroubováku pro danou práci se většinou odvíjí od velikosti šroubů nebo spojovacího materiálu, se kterým budete pracovat. V současné době je většina univerzálních šroubováků akumulátorových a bateriových.

Je možné pracovat s vrtačkou místo použití akumulátorové vrtačky?

Rozhodně, zní rychlá odpověď. Stačí se ujistit, že Vaše vrtačka má některé ze základních funkcí a budete moci snadno šroubovat šrouby za předpokladu, že je funkční. Nejenže místo akumulátorového šroubováku můžete použít vrtačku, ale k efektivnímu zatloukání šroubů můžete použít i síťovou vrtačku.

Vyberte si akumulátorový šroubovák z naší nabídky.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Jaká velikost šroubů je nejběžnější?

Nejběžnější velikost je č. 8, ale správnou velikost šroubu pro Váš projekt určují Vaše potřeby.

K čemu slouží elektrický šroubovák?

Spínač na vnitřní straně krytu nářadí přenáší energii z akumulátoru do motoru, když stisknete spoušť regulace otáček.

Je možné šroubovat přímo do dřeva?

Šrouby můžete do dřeva pouze vrazit. Je to rychlé a snadné a pilotní otvor pomůže šroubu vjet přímo dovnitř.

Závěr

To je vše, co se týká používání akumulátorového šroubováku, od nastavení točivého momentu až po pilotní otvory. I když se to může zpočátku zdát složité, jakmile pochopíte, jak nářadí používat, stane se Vaším skvělým pomocníkem.