Ta pravá vrtačka

Ta pravá vrtačka

Která vrtačka je pro Vás ta pravá?

Jak vybrat správnou vrtačku

Výběr nejlepší vrtačky závisí pouze na Vás! Mít několik kusů vybavení a nezbytného nářadí pro někoho, kdo se právě odstěhoval od rodičů a začal žít samostatně a na vlastní pěst, není nikdy na škodu. Jedním z nejdůležitějších nástrojů, které musí mít doma každý, je elektrická vrtačka. Elektrické vrtačky se používají hlavně k vytváření otvorů kruhového tvaru do různých obrobků v různých materiálech, jako je dřevo, kov a dokonce i beton. To však není vše, co umí! S pomocí vhodných motorových vrtáků Vám také pomohou zašroubovat a vyšroubovat širokou škálu šroubů, které se liší tvarem i velikostí!

Protože zvládnou širokou škálu aplikací, vyrábí se toto elektrické nářadí v různých typech. Některé umí vrtat díry do betonu, některé mohou mít plynulou regulaci otáček a některé jsou poháněny baterií, aby Vám na stavbě nebo u Vás doma nabídlo větší volnost.

Na otázku, která elektrická vrtačka je nejlepší, Vám nikdo neodpoví! Výběr té nejlepší závisí na typu práce, kterou s vrtačkou očekáváte. Nejprve si musíte určit, jaký druh práce chcete s vrtačkou vykonávat a pak teprve začít prohlížet. Na výběr je široká škála elektrických vrtaček. A právě to činí proces výběru opravdu nepřehledným, časově náročným a únavným! Zde jsme pro Vás shromáždili stručného a kompaktního průvodce, který sníží míru Vašeho zmatku a pomůže Vám vybrat si tu správnou vrtačku, která bude vyhovovat Vašim potřebám!

Jak fungují elektrické vrtačky?

Elektrické vrtačky obecně přeměňují elektrickou energii na mechanickou. Motory tohoto elektrického nářadí využívají k vytváření rotační síly elektrickou energii o napětí 220 V nebo 110 V. Pomocí sady převodů se síla přenáší do sklíčidla. Sklíčidlo upevní a následně otáčí vrtákem. Otáčením vrtáku se nakonec provede vrtání.

Na čem Vám záleží více, na výkonu kabelových vrtaček nebo na volnosti těch akumulátorových?

Baterie v akumulátorovém nářadí se od 60. let 20. století (kdy byly poprvé vynalezeny) neustále zdokonalují a nyní jsou již mimořádně vyspělé. Proto jsou vrtačky poháněné akumulátory žhavým tématem v oblasti nářadí! Pojďme se ponořit hlouběji a probrat výhody a nevýhody jednotlivých vrtaček!

Akumulátorové vrtačky

Se zdokonalováním akumulátorů všude slyšíte, jak skvělé je akumulátorové nářadí. Jsou však tak úžasná, jak někteří tvrdí?

Nejvýraznější výhodou akumulátorového nářadí je svoboda, kterou poskytuje. Při práci s těmito vrtačkami s sebou na stavbu nemusíte brát žádné prodlužovací kabely. Ať už chcete pracovat uprostřed silnice, kde nemůžete najít elektrickou zásuvku nebo na stromě, akumulátorové vrtačky jsou pro Vás tou nejlepší volbou. Osvobodily nás od omezení šňůrami a umožnily nám jít kamkoli chceme. Kromě toho jsou také kompaktní a malé. Proto s nimi můžete pracovat i v nedostupných a úzkých zákoutích jakéhokoli staveniště.

Nejsou však čistě výhodné! Výkon, který mohou baterie produkovat, je stále (alespoň prozatím) omezený. Proto tyto akumulátorové nástroje nejsou tak výkonné jako jejich akumulátorové protějšky. Proto pro těžké úkoly, které vyžadují větší výkon a sílu, není akumulátorové nářadí skvělou volbou.

Podívejte se na naši nabídku akumulátorových vrtacích šroubováků.

Elektrické vrtačky

Šňůrové vrtačky jsou první elektrické vrtačky, které byly vynalezeny. Tyto vrtačky jsou obvykle silnější a výkonnější než akumulátorové modely. Proto jsou nejvhodnější pro náročné aplikace. U těchto vrtaček navíc nemusíte čekat, až se baterie nabije. Stačí je zapojit do zásuvky a nářadí je připraveno k provozu. Díky tomu se můžete o své úkoly postarat rychleji a s menší námahou. V neposlední řadě váží méně než jejich podobné akumulátorové modely, protože nemají baterie.

Nevýhodou těchto vrtaček je, že jste omezeni délkou kabelu nářadí. Pokud chcete s vrtačkou pracovat na místě, kde není poblíž elektrická zásuvka, musíte použít prodlužovací šňůry. Kromě toho může kabel také překážet a způsobovat určité nepříjemnosti, což ztěžuje dlouhou práci s nimi.

Jaký je rozdíl mezi elektrickou a příklepovou vrtačkou?

Protože různé materiály mají různou odolnost a tvrdost, k vrtání otvorů do nich potřebujete různé úrovně výkonu. Proto se vyrábějí vrtačky s různým výkonem a funkcemi.

Jak již bylo zmíněno, vrtačky jsou schopny vytvářet otvory do různých materiálů pomocí rotačního výkonu (který se měří v otáčkách za minutu). Některé materiály jsou však natolik husté a hutné, že vrták, který se pouze otáčí, nemůže proniknout jejich povrchem. K překonání tohoto problému jsou některé vrtačky vybaveny funkcí příklepu. Kromě rotace mají tyto vrtačky schopnost působit na povrch vertikálními údery, proto se nazývají příklepové vrtačky. Příklepové vrtačky se většinou používají k vytváření otvorů do zdiva a betonu.

Podívejte se na naši nabídku elektrických vrtaček.

Čemu byste měli věnovat pozornost?

Příklepové vrtačky mají různé specifikace. Zde se budeme zabývat těmi nejdůležitějšími.

Výkonové

U příklepových vrtaček lze pochopit, jak je vrtačka výkonná, podle výkonu jejího motoru. Čím vyšší číslo, tím je motor výkonnější. Pro nenáročné vrtání a každodenní šroubování postačí motor s výkonem 350 W až 550 W. Pro těžší úkoly a úkoly s vyšším přítlakem jsou ideální vrtačky s motorem o výkonu 550 W až 750 W. Pro těžké úkoly a příklepové vrtání podává skvělý výkon motor o výkonu 800 W a vyšším.
U akumulátorového nářadí je vše vázáno na napětí akumulátoru. Čím vyšší číslo, tím větší výkon dokáže generovat. Výkonnější motor však zpravidla váží více. To může být velký problém zejména pro ty, kteří chtějí pracovat nepřetržitě.

Sklíčidlo

U elektrické vrtačky je sklíčidlo část, která drží vrták. U motorových vrtaček existují obecně dva typy sklíčidel: s klíčem a bez klíče. Jak již název napovídá, u sklíčidla s klíčem potřebujete klíč podobný klíči, kterým sklíčidlo povolujete a utahujete. Naproti tomu bezklíčové sklíčidlo je beznástrojové a k jeho uvolnění nebo utažení nepotřebujete žádné další nástroje. Bezklíčové sklíčidlo je při práci rychlejší a pohodlnější. Sklíčidlo s klíčem však nabízí větší těsnost a bezpečnost a je vhodnější pro náročné aplikace.

Kromě mechanismu se sklíčidla liší také velikostí. Nejběžnější velikosti jsou 6,5 mm, 10 mm a 13 mm. Tato čísla znamenají, že tato sklíčidla mohou pojmout vrtáky o průměru 6,5, 10 nebo 13 mm. Tato čísla také určují maximální vrtací kapacitu elektrické vrtačky. Například s vrtákem o průměru 13 mm můžete vytvořit otvory do kovu o průměru 13 mm.

Ergonomie a pohodlí

To, jak pohodlně se Vám elektrické nářadí drží v rukou a jak snadno se s ním pracuje, jsou některé z vlastností, které jsou velmi pozoruhodné, zejména pokud s nimi hodláte pracovat dlouhé hodiny. Pokud chcete snížit možnost poškození, ke kterému může dojít při práci, měli byste při výběru elektrické vrtačky rozhodně brát v úvahu ergonomii jako jednu z hlavních vlastností.

Funkce šroubování

S některými elektrickými vrtačkami můžete provádět šroubovací a odšroubovací práce. Tyto vrtačky jsou vybaveny funkcí šroubování vpřed/vzad, díky které jsou vhodné pro tyto typy aplikací. Jednoduchým stisknutím přepínače pro jízdu vpřed/vzad na těle vrtačky můžete změnit směr otáčení. Režim zpětného chodu je také praktickou funkcí, když chcete po provedení otvorů vrták vyjmout.

Variabilní otáčky

Vrtačky, které mají pouze jednu rychlost, nejsou vhodné pro všechny vrtací úkoly. Pokud chcete mít možnost pracovat s vrtačkou na různých materiálech, potřebujete různé úrovně rychlosti vrtání. S elektrickou vrtačkou, která má funkci proměnných otáček, můžete přizpůsobit otáčky svým potřebám. Nehledě na vytváření otvorů v různých materiálech Vám funkce proměnných otáček může pomoci při úkolech, které vyžadují přesnost. Práci můžete začít pomalu a poté, co si budete jisti polohou vrtáku, postupně zvyšovat otáčky, abyste dosáhli přesnějších a preciznějších výsledků.

Příslušenství

K dispozici je mnoho příslušenství, které Vám pomůže vrtat přesněji a bezpečněji. Jedním z nich je pomocná rukojeť. Tyto rukojeti najdete v krabici mnoha elektrických vrtaček. Můžete je připevnit k tělu vrtačky, abyste mohli nářadí držet oběma rukama. Tímto způsobem máte nad vrtáním větší kontrolu. Dalším užitečným příslušenstvím, které mají některé elektrické vrtačky, je hloubkoměr. Toto praktické příslušenství Vám pomůže odstranit z procesu vrtání odhady a zabránit poškození drátů a trubek uvnitř zdi.

Shrneme-li to, nalezení nejlepší elektrické vrtačky závisí výhradně na tom, jaké úkoly s ní chcete provádět. Pokud chcete provádět jednoduché kutilské projekty nebo provádět nějaké domácí práce, bylo by pro Vás pořízení drahé příklepové vrtačky plýtváním penězi. Pokud však potřebujete vrtačku do dílny, abyste zvládli průmyslové aplikace, měli byste investovat do odolné a silné elektrické vrtačky.