Profi broušení

Profi broušení

Tři kroky při profesionálním broušení pod úhlem

Je nevyhnutelné projít kolem staveniště nebo kovoobráběcí dílny a nevidět ve vzduchu létat brusné jiskry. Úhlové brusky, známé také jako kotoučové nebo boční brusky, jsou přenosné ruční elektrické nářadí určené k řezání, broušení a leštění. Stačí si pořídit sadu různých druhů brusných a řezných kotoučů a můžete tento kompaktní a praktický nástroj využít na maximum.

Samotný úkon broušení se může zdát klamně jednoduchý. Je v něm však víc, než se na první pohled zdá. Kromě bezpečnostních rad je třeba s úhlovou bruskou zacházet s dostatečným tlakem pod správným úhlem, aby obsluha dosáhla co nejvyšší účinnosti a odstranila co nejvíce kovu v co nejkratším čase, aniž by se kotouč předčasně opotřeboval nebo brusný nástroj spálil.

V tomto článku se dozvíte od základů až po některé pokročilé techniky a zkratky, jak správně zacházet s úhlovou bruskou. Tyto tipy Vám mohou pomoci snížit riziko poškození obrobku a uživatele na nejmenší možnou míru a také Vám pomohou vést broušení co nejefektivněji.

Bezpečné broušení

Bezpečnost je vždy na prvním místě. Úhlové brusky obvykle při práci způsobují velký hluk a ruší ticho Vaší garáže nebo dílny. Z tohoto důvodu se důrazně doporučuje používat špunty do uší, které ochrání Vaše uši před hlukem broušení a zabrání zvonění v uších během dne. Kromě toho jsou létající jiskry podstatou broušení a nějakým způsobem ukazují jeho kvalitu. Pokud tedy nechcete následně utrpět poranění očí a vyhnout se popálení, musíte při broušení používat celoobličejový štít, dlouhé rukávy a ochranné rukavice. Největším potenciálním nebezpečím při broušení, které může obsluhu stát život, je prasknutí kotouče při vysokých otáčkách. To může brusivo proměnit ve vysokorychlostní střepy.

Aby se kotouč nerozpadl:

  • Používejte brusku s ochranným krytem
  • Nepoužívejte nadměrně velké kotouče
  • Vždy se snažte zkontrolovat řezný kotouč před prací, abyste se ujistili, že na něm nejsou praskliny.
  • Nakonec mějte na paměti, že při výměně kotouče byste se měli ujistit, že je nářadí odpojeno od sítě a vypínač je vypnutý.

Správný nástroj, nejvyšší účinnost

Vzhledem k tomu, že elektrické nářadí obvykle nepatří mezi spotřební a vyhazovací výrobky, musíte před nákupem úhlové brusky vědět, co přesně od ní očekáváte. Kromě toho se při montáži kotouče seznamte s pokyny výrobce. Maximální otáčky příslušenství by měly odpovídat maximálním otáčkám brusky, kterou hodláte používat nebo je převyšovat. Pokud jsou jmenovité otáčky příslušenství nižší než otáčky Vaší brusky, hrozí, že se kotouč rozletí.

Pracovní úhel hraje klíčovou roli

Úhlové brusky slouží uživatelům různými způsoby, včetně řezání, čištění, odstraňování barvy a rzi a také broušení. Každá z těchto aplikací potřebuje ke svému výkonu svůj způsob manipulace s elektrickým nástrojem a specifický typ brusného kotouče. Nejprve však nechte brusku dosáhnout plných otáček, než se dotknete povrchu obrobku. Pro broušení povrchu použijte plochou část kotouče a udržujte nástroj v úhlu asi 30°-40° od vodorovné polohy a neustále jím pohybujte sem a tam. Broušení hran by mělo být řešeno rovně bez ohýbání. K broušení je třeba drátěný kartáč a také musíme nástroj udržovat v úhlu 5°-10° od vodorovné roviny tak, aby se kotouč výrazně nedotýkal povrchu obrobku.

Podívejte se na naši nabídku úhlových brusek.

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Co máme dělat, aby se kotouč nerozpadl?

Používejte brusku s ochranným krytem. Nepoužívejte nadměrné kotouče. Vždy se snažte zkontrolovat řezný kotouč před prací, abyste se ujistili, že na něm nejsou praskliny.

Jaké bezpečnostní pomůcky bychom měli při broušení používat?

Důrazně doporučujeme používat špunty do uší, abyste si chránili uši před hlukem při broušení a zabránili zvonění v uších během dne. Kromě toho jsou létající jiskry podstatou broušení a nějakým způsobem ukazují jeho kvalitu. Pokud tedy nechcete následně utrpět poranění očí a vyhnout se popálení, musíte při broušení používat celoobličejový štít, dlouhé rukávy a ochranné rukavice.

K jakým účelům se úhlové brusky používají?

Úhlové brusky slouží uživatelům různými způsoby, včetně řezání, čištění a odstraňování nátěrů a rzi a také broušení.

V jakých úhlech bychom měli brousit pro jednotlivé účely?

Pro broušení povrchu použijte plochou část kotouče a udržujte nástroj v úhlu přibližně 30°-40° od vodorovné polohy a neustále jím pohybujte sem a tam. Broušení hran by se mělo řešit rovně bez ohýbání. K broušení je třeba drátěný kartáč a také musíme nástroj udržovat v úhlu 5°-10° od vodorovné roviny tak, aby se kotouč výrazně nedotýkal pracovní plochy.

Z jakého důvodu je na kotouči napsána maximální rychlost?

Maximální otáčky příslušenství by měly odpovídat maximálním otáčkám brusky, kterou hodláte používat nebo je převyšovat. Pokud jsou jmenovité otáčky příslušenství nižší než otáčky Vaší brusky, hrozí, že se kotouč rozletí.