Proč potřebuji vrtačku

Proč potřebuji vrtačku

Potřebuji vtačku?

Proč potřebujete vrtačku?

Lidé neví, jestli potřebují vrtačku nebo vrtačku s příklepem. Tento článek Vás bude informovat o vrtačkách a jejich rozdílech oproti příklepovým vrtačkám. Doufám, že pro Vás bude užitečný.

Stejně jako ostatní nástroje ve Vaší sadě nářadí, i vrtací šroubovák budete potřebovat.

Příklepové vrtačky a příklepové vrtáky dělají stejné věci, ale v různých situacích. Možná se ptáte: Co je to vrtací šroubovák? Jaký je rozdíl mezi příklepovým vrtákem a vrtacím šroubovákem? Je nutné kupovat vrtací šroubovák, pokud již máte příklepový šroubovák?

Vrtačky jsou jedním z nástrojů, které lze použít téměř při každé kutilské činnosti. Měli byste však vědět, jak s nimi správně pracovat.

Vrtačky poskytují nižší krouticí moment než příklepové vrtačky. Nepleťte si je však s příklepovými vrtačkami, které poskytují příklep. Při výběru příklepového nebo vrtacího šroubováku nezapomeňte zvážit, zda má nářadí kartáčovaný nebo bezkartáčový motor. Kartáčovaný motor je méně účinný než bezkartáčový. Bezkartáčové motory pracují bez tření, takže budou mít větší výkon.

Motor pracuje s větší přesností, můžete regulovat výkon, při používání se bude produkovat méně tepla a způsobuje delší životnost akumulátoru. Bezkartáčové nářadí navíc potřebuje méně údržby. Kvůli tření u kartáčovaného nářadí může být nutné vyměnit některé části nářadí. Je dobré zmínit, že toto nářadí s bezkartáčovými motory je dražší než nářadí s kartáčovými motory. Pokud jste profesionál a potřebujete nářadí používat každý den a pro náročné aplikace, je lepší koupit nářadí s bezkartáčovým motorem. Pokud nejste profesionální uživatel a potřebujete toto nářadí pouze pro své kutilské činnosti, může být pro Vás koupě nářadí s kartáčovaným motorem praktická a užitečná.

Vrtačky jsou elektrické nářadí, mohou být kabelové nebo napájené z akumulátoru. Tím, že se zbavíte jejich šňůr, budou praktičtější, kompaktnější a lehčí. Šňůrové vrtačky jsou výkonnější. Pokud nemáte náhradní baterii, může se stát, že Váš projekt bude přerušen. Některé vrtačky mají pouze jednu úroveň otáček a jeden spínač, ale u jiných modelů můžete nastavit otáčky a krouticí moment pro dva režimy: vrtání a šroubování. Nízkou rychlost pro režim vrtání a vysokou rychlost pro režim šroubování.

Hlava vrtacího šroubováku má bezklíčové nebo klíčové sklíčidlo pro uchycení bitů. Sklíčidla s klíčem mají možnost ztráty, proto jsou oblíbenější bezklíčová sklíčidla. S bezklíčovým sklíčidlem můžete vrtáky vyměňovat rychleji. Vrtáky lze vyměnit, kdykoli potřebujete. K dispozici jsou různé bity s různými velikostmi pro různé projekty, jako je vrtání do dřeva, cihel, betonu atd. Většina vrtáků má nastavení spojky pro regulaci točivého momentu; to Vám pomůže kontrolovat vrták před poškozením materiálů.

Jak vybrat správnou vrtačku pro správné použití?

Po celá léta používáme vrtací šroubováky k pohonu šroubu. V dnešní době s příklepovými vrtačkami, které jsou velmi podobné vrtačkám, bude zatlačení nebo zavrtání šroubu provedeno velmi jednoduše a rychleji. Co to však znamená? Znamená to, že s příklepovým vrtákem nemůžeme vrtat? Samozřejmě, že můžete! Pokud potřebujete vrtat do tvrdého kovu, oceli nebo tvrdého dřeva, můžete potřebovat příklepový vrták. Vrtačky jsou kompaktnější, šikovnější a lehčí než příklepové vrtáky.

Příklepové vrtačky mají pouze jeden převodový stupeň, ale některé moderní modely mají více než jeden převodový stupeň. Vrtací šroubováky jsou univerzální, zvládnou mnoho úkolů. Protože vrtací drivery mohou přijímat širokou škálu vrtáků, jsou ideální pro práce, jako je vrtání děr, vpravování drobného spojovacího materiálu atd. Mají bonus a tím je jejich příznivá cena.

I pro příklepové vrtáky existuje řada výhod. Díky svému rotačnímu chodu mohou snížit nároky na Vaše ruce a zápěstí. Pomáhají Vám tak prodloužit dobu, po kterou můžete s tímto nářadím pohodlně pracovat. I když nejsou tak univerzální jako vrtací šroubováky, mohou vykonávat mnoho stejných funkcí jako vrtací šroubováky. Příklepové vrtací šroubováky nemají nastavení spojky a z tohoto důvodu Vás nemohou chránit před zpětným rázem nástroje.

Tělo příklepové vrtačky je stejné jako u vrtacího šroubováku, ale jsou konstruovány k provádění příklepových prací. Síla příklepové vrtačky se přenáší přímo na vrták. Stejně jako vrtačky jsou tyto elektrické nástroje určeny k vrtání do tvrdých materiálů. Nepoužívají se pro výrobní a stavební vrtání.

Většina lidí si jako první nářadí do svého kufříku vybírá vrtačku a nezajímá je, zda je to dokonalé a ideální nářadí pro danou práci nebo ne. Toto nářadí totiž zvládne mnoho úkolů. Profesionálové a majitelé domů však mají ve svých skříňkách s nářadím všechny tyto tři nástroje (příklepový vrták, vrtací šroubovák a vrtací kladivo). V závislosti na projektu bude mít jedno z těchto nářadí lepší funkci a výkon.

Obecně platí, že vyšší otáčky a nižší úroveň točivého momentu jsou vhodné pro menší vrtací úkoly a nižší otáčky a vyšší úroveň točivého momentu pro větší vrtáky a náročné úkoly. Pokud tedy potřebujete zavrtat šroub, jsou příklepové vrtáky speciálně navrženy tak, aby Vám s tím pomohly. A pokud chcete vrtat do těžkých materiálů, mohou pro Vás být dobrou volbou vrtací šroubováky, které jsou určeny pro náročné aplikace. Protože jsou příklepové vrtačky a vrtací kladiva drahé, je rozumné si příklepovou vrtačku nebo vrtací kladivo půjčit pro případ, že je budete potřebovat pouze na jeden den.

Podívejte se na nabídku vrtaček nebo akumulátorových vrtacích šroubováků na našem e-shopu.