Použití ručního nářadí

Použití ručního nářadí

Správné používání ručního nářadí

Správné používání jakéhokoli nářadí, včetně ručního, je nezbytné pro předcházení nehodám a jejich udržení na pracovišti. Z tohoto důvodu je poměrně důležité porozumět správnému používání ručního nářadí a získat více informací o každém z nich dříve, než je začnete používat. V tomto článku si projdeme podrobnější informace o správném používání nejběžnějších a základních ručních nástrojů a poskytneme Vám několik tipů, abyste je co nejlépe využili a předešli jakémukoli pravděpodobnému zranění nebo poškození.

Kladiva

Pro používání kladiva je nutné se ujistit, že násada kladiva pasuje na hlavu kladiva. Doporučuje se také násadu pevně zaklínit do hlavy a ujistit se, že je bez třísek a prasklin. Kromě toho se vždy snažte neudeřit ocelovým kladivem na kalené ocelové povrchy, místo toho můžete použít kladivo z měkkého kovu nebo kladivo s plastovou, dřevěnou nebo surovou hlavou na ocelové povrchy.

Dále, pokud zatloukáte hřebík, raději začněte s přesnými a lehčími údery, přičemž držte rukojeť blízko hlavy kladiva. Jakmile je hřebík na místě, zatlučte jej uchopením kladiva na konci rukojeti. Abyste kladivo používali co nejlépe, mohli byste se pro kontrolu rozmáchnout zápěstím a pro sílu loktem. Kromě toho je za nejdůležitější součást používání jakéhokoli nářadí považováno bezpečnostní oblečení a vybavení, aby byla zaručena bezpečnost uživatele. V tomto ohledu jsou nezbytné ochranné brýle a rukavice, které chrání oči před odletujícími předměty a ruce před možným poraněním.

Šroubovák

Šroubovák je druh běžného nástroje, který se používá k utahování nebo odstraňování šroubů. Než začnete šroubovák používat, musíte se nejprve ujistit, že správný typ hlavy a velikost odpovídají šroubům. Pro správné použití šroubováku byste měli jednou rukou uchopit rukojeť a druhou rukou uchopit špičku šroubováku v blízkosti šroubu, poté vyvinout sílu a otáčet, dokud se šroub nezachytí, v dalším kroku zajistit, aby šel rovně.

Přestože jsou šroubováky považovány za relativně malé a kompaktní ruční nářadí, je třeba je pečlivě udržovat. Jinými slovy, šroubovák a šrouby jsou sladěny. Pokud tedy dojde k poškození šroubováku, šroub nebude zpracován. Z tohoto důvodu je důležité mít na paměti některé body, abyste je mohli udržovat. Například byste neměli šroubovákem utahovat nebo povolovat rukojeť na ruce nebo byste raději neměli otevírat mezery či odstraňovat otřepy a jiné kovové předměty údery kladivem do rukojeti šroubováku. Důrazně se také doporučuje vyleštit hrot šroubováku, pokud je poškozený nebo otupený.

Klíče

Klíče patří k běžně používaným ručním nástrojům a existuje jich celá řada pro různá použití a aplikace. Například při používání nastavitelného klíče byste jej měli nasadit na matici a ujistit se, že nastavitelná čelist směřuje k obsluze, poté klíč přitáhněte směrem k obsluze. Při použití nástrčných klíčů, které se obvykle používají na těžko přístupných místech, byste nikdy neměli používat trubkový klíč na matice, protože rohy matic nebo šroubů pravděpodobně zlomí zuby čelistí klíče a učiní je nebezpečnými pro další použití.

Kromě toho se klíče vyrábějí v různých velikostech, a proto se doporučuje používat správný typ klíče pro konkrétní práci, protože množství páky získané rukojetí klíče je maximální použití, proto by mohlo být dost nebezpečné přidávat další páku s délkou trubky.

Kleště

Kleště se obvykle používají k pevnému držení předmětů a jsou docela užitečné pro ohýbání a stlačování nejrůznějších materiálů. Vyrábějí se také v různých tvarech a velikostech a pro různá použití, například boční štípací kleště, dlouhé kleště, užitkové kleště, kleště pro diagonální štípání, zajišťovací kleště, ploché kleště, kleště pro kluzné spoje a kleště pro stříhání konců. Měli byste si tedy vybrat správné kleště pro správné použití. Kromě toho by kleště nikdy neměly být nahrazovány jiným nástrojem, jako je například klíč k dokončení úkolu nebo stříhání kaleného drátu, pokud nejsou pro tento účel speciálně vyrobeny.

Kromě toho by nikdy neměly být vystaveny nadměrnému teplu, protože to může změnit vlastnosti materiálu a nástroj zničit. Neměly by se také používat jako kladivo, protože by tak mohly prasknout nebo se zlomit, případně by se takovým zneužitím mohly zlomit hrany.

Při práci s kleštěmi byste měli mít na paměti, že nedokážou pevně uchopit matice a šrouby a budou klouzat. Pro stříhání drátu kleštěmi raději použijte svěrák, volnou rukou přidržujte otevřený konec drátu, aby odříznutý kus nelétal vzduchem. Pokud svěrák nemáte k dispozici, můžete k zajištění drátu použít nohu.

Za zmínku také stojí, že jak již bylo zmíněno, důrazně se doporučuje používat ochranné brýle, brýle nebo obličejový štít vždy, když hrozí potenciální nebezpečí od odletujících částic, kousků drátu apod.

Ruční pily

Ruční pila je v truhlářství a tesařství považována za jedno z nejužitečnějších dřevoobráběcích ručních nářadí, které řeže kusy dřeva do různých tvarů. Při používání ruční pily se nejprve ujistěte, že je naostřená, čepel je rovná a má správné napětí. Než začnete řezat, změřte a nakreslete tužkou čáru na místě, kde budete řezat. Poté proveďte měkký, dokonale rovný řez podél čáry, držte lokty podél těla a pilu správně nakloňte.

Správné používání ručního nářadí

Shrneme-li správné používání ručního nářadí, je velmi důležité naučit se správně používat ruční nářadí a poté si jeho používání procvičovat, dokud si nezvyknete na cit v ruce. Velmi důležité je také dodržovat při práci s ručním nářadím správné držení těla, aby se předešlo případným zraněním. Při používání ručního nářadí byste také měli dbát na své zdraví, například při neustálém tlaku na rukojeť ručního nářadí může snadno dojít ke ztrátě citlivosti prstů nebo ruky, což může ztížit efektivní práci. Proto je velmi důležité vybírat nářadí s ekologickým a standardním designem.

K ručnímu nářadí patří také elektrické. Zkuste naši nabídku elektronářadí.