Malá úhlová bruska

Malá úhlová bruska

Tipy pro výběr správné malé úhlové brusky

Než se dostanete k tomu, že si vyberete jednu malou úhlovou brusku jako tu nejlepší pro své projekty, bylo by prospěšné se dozvědět, co je úhlová bruska v obecnější rovině. Úhlové brusky, známé také jako boční nebo kotoučové brusky, jsou přenosná elektrická zařízení používaná k broušení a leštění. Využívají se v celé řadě odvětví a profesí, včetně metalurgie, stavebnictví a záchranářství.

K pohonu úhlové brusky nebo v tomto případě malé úhlové brusky, lze použít elektromotor, benzínový motor nebo stlačený vzduch. Pro praktické účely je přenosná úhlová bruska nejpoužívanějším a nejuznávanějším typem. V malých úhlových bruskách se používají řezné kotouče o průměru až 115 mm. Jsou skvělé pro řezání kovů, ale pokud jde o beton, rychle jim dochází dech.

Při nákupu malé úhlové brusky nebo větších druhů mějte na paměti následující aspekty:

  • Výkon motoru
  • Zdroj energie
  • Počet otáček za minutu
  • Velikost trnu

Úhlové brusky různých typů

Úhlové brusky se dělí do tří hlavních kategorií, z nichž každá má své vlastní použití. Pro informovaný výběr při nákupu je důležité pochopit rozdíly mezi jednotlivými druhy.

Akumulátorové úhlové brusky

Úhlové brusky s akumulátorovým napájením se využívají v široké škále aplikací. Tyto brusky lze přenášet z jednoho místa na druhé, aniž by bylo nutné je připojovat ke zdroji napájení. Pokud jde o broušení po žebřících a lešeních, jsou akumulátorové brusky obzvláště užitečné, protože nemají žádné vlečné kabely, které by představovaly nebezpečí zakopnutí. Abyste se zbavili starostí s běžným připojením k elektrické síti, doporučujeme vybírat modely s velkokapacitními bateriemi.

Šňůrové úhlové brusky

V některých případech bude nutná záruka spolehlivé elektrické zásuvky, protože šňůrové úhlové brusky lze používat, dokud jsou připojeny ke zdroji napájení. Malé úhlové brusky, které jsou napájeny kabelem, mají zpravidla nižší hmotnost než akumulátorové verze. Pokud plánujete brusku pravidelně používat pro skromné řezací práce, pořiďte si brusku s malým kotoučem. Měli byste také zvážit ergonomii a úroveň vibrací Vámi vybrané brusky.

Pneumatické úhlové brusky

Pneumatické úhlové brusky jsou vhodné pro řezání a tvarování kovových obrobků, protože kombinují výkon a odolnost. Tento typ malých úhlových brusek se většinou využívá pro nenáročné operace, které vyžadují velkou přesnost. Pneumatické brusky vyžadují použití vzduchového kompresoru, ale dobře se hodí pro vysoce přesné aplikace a jsou mnohem lehčí než běžné modely úhlových brusek. Některé z nich jsou navíc vybaveny plynovými pákami, které umožňují přesné ovládání při provádění specializovaných prací, jako je broušení pera a rychlobruska.

V závislosti na připojených kotoučích uvádíme přehled nejtypičtějších způsobů použití pneumatických úhlových brusek:

  • Broušení: Pomocí mírného tlaku pod úhlem se materiál dokonale vyhladí. Příprava povrchu a odstraňování materiálu patří mezi činnosti, které jsou zahrnuty.
  • Řezání: Pro přesné řezání trubek nebo kovů se používají menší kotouče.
  • Úhlové brusky jsou vynikající pro broušení dřevěných dílů.
  • Odstraňování otřepů: Pneumatické brusky mohou rychle odstranit otřepy nebo zbytky materiálu.
  • Srážení hran: Kotouče lze použít i k vytváření úkosů a drážek.
  • Úhlové brusky se používají také k odstranění svarových spojů a jejich vyhlazení.

Velikosti úhlových brusek

Velikost úhlové brusky je dána velikostí kotouče, nikoli délkou nástroje. Menší kotouče se točí rychleji a vytvářejí čistý řez v povrchu. Nejčastěji se používají brusné kotouče o průměru 12 cm. Lze je použít pro skromné projekty, jako je řezání dřeva nebo kovu o tloušťce do 2-3 cm. Malou úhlovou brusku se nedoporučuje používat k řezání kamene nebo betonu.

Malé kusy dřeva, tenkého kovu a hliníku o tloušťce 4-5 cm lze využít s 18 cm kotouči. Větší kusy jakéhokoli materiálu o tloušťce až 7-8 cm lze řezat pomocí 23 cm kotoučů.

Co hledat u malé úhlové brusky

Malé úhlové brusky obvykle pojmou kotouč o průměru 17,7 cm nebo menší. Najdete je u řady úhlových brusek a lze je využít pro různé řezací a brusné práce. Nejoblíbenější jsou brusky obvykle zvládnou kotouče o průměru až 17,7 cm, menší modely zvládnou kotouče o průměru 7,6 cm.

Malé úhlové brusky by měly být v ideálním případě vybaveny bezkartáčovým motorem, který eliminuje nutnost pravidelné výměny kartáčů. Bezkartáčový motor akumulátorového modelu také umožní efektivní provoz, sníží zahřívání a zajistí delší životnost nářadí.

Zpětný ráz je důležitým bezpečnostním prvkem, který zajišťuje, že se kotouč každé malé úhlové brusky okamžitě zastaví, pokud se zasekne. Díky tomu se nástroj neuvolní a nezpůsobí značné škody. Některé úhlové brusky mají také dvoustupňové spouště, které vyžadují vypnutí bezpečnostního spínače, než může spoušť aktivovat nástroj. Tím se snižuje možnost nechtěného spuštění při výměně kotouče.

Použití malé úhlové brusky

Malé úhlové brusky stejně jako všechny ostatní úhlové brusky fungují tak, že se na rychle se otáčející hlavici připevní řada vyměnitelných brusných kotoučů nebo nožů. Díky rychlému otáčení jsou tyto nástroje velmi silné, což jim umožňuje řezat i ty nejtvrdší materiály, jako je kov, beton a kámen. Menší brusky lze naproti tomu použít pro jemnější úkoly, jako je řezání keramických obkladů nebo leštění kovu.

Malou úhlovou brusku lze kromě řezání výše uvedených materiálů použít i k odstranění otřepů, které zůstaly po řezání kovu různými motorovými pilami. Brusky lze použít také k odstraňování rzi a nečistot z kovu a k jeho leštění. Tímto víceúčelovým nástrojem lze dokonce odstraňovat nátěry a brousit nástroje.

Úhlové brusky lze používat s různými nástavci, včetně řezných kotoučů s diamantovým kotoučem pro řezání dlaždic, brusných kotoučů pro broušení, broušení a leštění a čisticích drátěných kartáčů. Úhlové brusky jsou silné a rychlé nástroje. Při používání malé úhlové brusky dbejte zvýšené opatrnosti a vždy používejte ochranné pomůcky včetně ochranných brýlí.

Úhlové brusky se vyrábějí v různých velikostech, přičemž nejoblíbenější jsou 115 mm a 230 mm. Většina brusek v tomto hodnocení jsou malé úhlové brusky menších rozměrů, které jsou ideální pro většinu požadavků domácností a kutilů. Pokud však řežete obrovské listy materiálu nebo desky, bude vhodnější větší stroj. Ujistěte se, že jste pro svůj nástroj vybrali správnou velikost příslušenství.

Úhlová bruska 115 mm je nejlepší úhlová bruska pro začátečníky, protože je lehká a snadno se ovládá. Menší velikost také umožňuje větší přesnost, takže je ideální pro úkoly, jako je ořezávání dlaždic, ostření nožů, broušení a leštění složitých kovových dílů.

Bezpečnostní opatření při práci s úhlovou bruskou

Úhlové brusky jsou silná a rychlá zařízení, která by se měla používat s maximální opatrností a malé úhlové brusky nejsou výjimkou. Při jejich používání vždy používejte ochranné brýle nebo obličejový štít a také rukavice. Kromě toho neustále překontrolujte, zda je ochranný kryt vhodně nastaven pro danou práci.

Chcete-li se ujistit, že nový kotouč není vadný nebo poškozený, nechte jej minutu nebo dvě běžet na bezpečném místě. Kotouč by měl být vždy nastaven tak, aby se otáčel mimo ostré hrany. Tím zabráníte tomu, aby kotouč zachytával a odhazoval obrobek a také aby bruska způsobovala zpětný ráz.

Prohlédněte si nabídku úhlových brusek v našem e-shopu.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

1. Jak se úhlovou bruskou řeže kov?

Řezání kovu úhlovou bruskou je hračka. K dokončení úkolu budete potřebovat kotouč na řezání kovu.

2. Co může zničit malou úhlovou brusku?

Vždy existuje možnost poškození brusného kotouče, ať už používáte jakoukoli úhlovou brusku. Brusné kotouče musí být na odpovídajícím nástroji správně namontovány.

3. Jak řežete dlaždice úhlovou bruskou?

K řezání keramických obkladů, kamene nebo betonu je zapotřebí řezný kotouč na kámen nebo diamantový kotouč.

4. Je možné úhlovou bruskou ostřit kotouče?

Úhlovou bruskou lze ostřit čepele hrubým způsobem. Pomocí svorky přidržte čepel na stabilním povrchu a poté brusku jemně posuňte k hraně čepele, abyste mohli začít ostřit.

5. Je možné pořídit úhlové brusky, které fungují na baterie?

Ano, skutečně existuje široká nabídka akumulátorových úhlových brusek.

6. Jak hluboko může brousit 4" bruska?

Průměr řezného kotouče se výrazně liší od jeho hloubky řezu; například 4" bruska může proniknout až do hloubky jednoho a půl palce.

Závěr:

V ideálním případě by měla malá úhlová bruska obsahovat bezkartáčový motor, který snižuje nutnost každodenní výměny kartáčů. Brzda zpětného rázu je důležitým bezpečnostním prvkem, který okamžitě zastaví kotouč, když se zasekne. Díky tomu se přístroj neuvolní a nezpůsobí velké škody. Některé úhlové brusky mají dvoustupňové spouštěče, u nichž je třeba vypnout bezpečnostní spínač, aby se spouštěč mohl vybít. Tím se snižuje pravděpodobnost neúmyslné změny kotouče, která by měla za následek spuštění.