Jak vybrat vrtačku

Jak vybrat vrtačku

Jak vybrat správnou vrtačku pro správné použití?

Příklepové vrtačky

Vrtací kladivo se kromě otáčení může pohybovat dovnitř a ven podobně jako příklep. Dodatečná síla, kterou vyvíjí, jí pomáhá vrtat otvory do obzvláště pevných materiálů, jako je kámen, beton nebo zdivo. Obecně není vhodné používat vrtací kladivo při práci se dřevem, protože může dřevo poškodit. Při práci s vrtacími kladivy je také nutné používat špunty do uší, protože jsou velmi hlasitá. Ve skutečnosti vyžadují těžké úkoly těžké nářadí, které je speciálně navrženo pro tyto aplikace. Proto nemůžete jednoduše vzít obyčejnou vrtačku a začít dělat otvory do betonové zdi, ale potřebujete výkonného pomocníka.

Přemýšlíte o koupi vrtačky, ale nejste si jisti, kterou vybrat? Rozhodli jste se, že je čas na modernizaci vrtačky, ale jaký typ byste měli zvolit? Vyhovuje Vám taková, která je nabitá výkonem a kterou je třeba neustále připojovat k síti nebo chcete volnost a obratnost akumulátorového nářadí? Potřebujete prorážet beton a kámen nebo budete pracovat se dřevem a sádrokartonem? Ať už jsou Vaše potřeby jakékoli, je důležité prozkoumat své možnosti a rozhodnout se, jaký druh vrtačky pro Vás bude nejlepší.

Vrtačky jsou vlastně základním nářadím pro domácí kutily i profesionály. Správnou vrtačku lze použít k vytváření otvorů, povolování nebo utahování šroubů a dokonce i k odřezávání materiálů. V kombinaci s možností použití na různých površích a materiálech se snadno pustíte do nejrůznějších úkolů a projektů. Na trhu je navíc k dispozici široká škála vrtaček, proto je důležité mít k dispozici praktického průvodce, který Vám vysvětlí vše, co potřebujete o vrtačkách vědět a pomůže Vám rozhodnout se pro tu nejlepší variantu. V tomto článku najdete více informací o různých druzích vrtaček a o tom, co je třeba zvážit před jejich nákupem.

Otázky, které je třeba promyslet před nákupem vrtačky

Před výběrem vrtačky si musíte ujasnit, k čemu ji budete používat. Pokud si dokážete odpovědět na následující otázky, můžete lépe zúžit okruh toho, co u vrtačky hledáte.

Pojďme tedy začít:

  • Do jakých povrchů budete potřebovat vrtat?
  • Potřebujete, abyste ji mohli určitým způsobem polohovat nebo držet?
  • Budete se s ní muset často pohybovat, ať už to znamená šplhat po žebřících nebo chodit  po zemi sem a tam?
  • Jak dlouho budete muset vrtačku používat?

Pokud jste si na tyto otázky odpověděli, je nyní čas projít si jednotlivé typy vrtáků.

Jaký typ vrtačky vybrat, aby co nejlépe vyhovoval Vašim potřebám?

Obecně jsou na trhu tři nejoblíbenější vrtačky, ale pro výběr té správné vrtačky bychom měli vědět více o jejich různých druzích. V následující části si projdeme rozmanité typy vrtaček a jejich obvyklé použití.

Vrtáky

Jedná se o nejběžnější typ vrtačky, který se používá k vytváření otvorů a k zarážení, utahování nebo povolování šroubů do kovu, vnitřních stěn nebo dřeva. Obvykle si však neporadí s kamenem, zdivem nebo betonem.

Příklepové vrtačky

Jsou chvíle, kdy běžná vrtačka na Vaší poličce není dostatečně výkonná pro vrtání tvrdších materiálů. Čím tvrdší materiál, tím větší je pravděpodobnost, že se Vaše vrtačka poškodí nebo dokonce rozbije. Tehdy potřebujete po svém boku příklepovou vrtačku, abyste mohli vrtat rychleji, snadněji a výkonněji. Příklepové vrtačky totiž kromě běžného otáčení sklíčidla vytvářejí i příklepový pohyb. Tuto sílu vytvářejí dvě jedinečné části příklepové vrtačky: příklepová hmota, kterou otáčí elektromotor a kovadlina, která drží vrták.

Akumulátorová nebo síťová?

Šňůrové vrtačky jsou často lehčí než jejich akumulátorové příbuzné, protože nemají těžký akumulátor. Pokud se rozhodnete pro napájenou, kabelovou vrtačku, budete muset použít také prodlužovací kabel. Akumulátorová vrtačka Vám poskytne větší mobilitu, protože ji můžete vzít kamkoli, aniž byste za sebou museli tahat prodlužovací kabel. Nejvýkonnější akumulátorové nářadí je však obvykle dražší než jeho šňůrové ekvivalenty.

Kromě toho jsou elektrické vrtačky se šňůrou dimenzovány ve wattech, obvykle od 450 W u základních modelů až po přibližně 1500 W u výkonnějších příklepových vrtaček. Pro vrtání do zdiva je vhodnější vyšší příkon, zatímco při vrtání do sádrokartonu postačí nižší příkon. Na druhou stranu akumulátorové vrtačky jsou nyní napájeny účinnějším, dobíjecím lithium-iontovým akumulátorem. Tato technologie umožňuje rychlejší plné nabití akumulátoru a delší udržení většího výkonu.

Faktory, které je třeba zvážit při výběru správné vrtačky

Při nákupu vrtačky musíte zvážit několik klíčových faktorů, které hrají velmi důležitou roli při výběru té nejlepší a nejvhodnější vrtačky. Především v závislosti na materiálu, který máte vrtat, nebude průměr a hloubka otvorů stejná. Většina výrobců Vám poskytne informace o maximálních průměrech a hloubkách pro jednotlivé materiály. Pokud si tedy chcete vybrat vrtačku, měli byste této části věnovat tolik pozornosti, abyste neudělali chybu.
Výkon vrtačky je další vlastností, kterou musíte zvážit. Čím výkonnější vrtačka je, tím snadněji se s ní bude vrtat do velmi tvrdých materiálů, jako je například beton.

Kromě toho jsou otáčky dalším důležitým faktorem, který by měl být při nákupu vrtačky bezpodmínečně zohledněn. Otáčky obvykle závisí na výkonu vrtačky. U některých materiálů, jako jsou kovy, hrozí při příliš vysokých otáčkách poškození vrtáku. Proto doporučujeme pro tento typ materiálu používat vrtačku s elektronickou regulací otáček. V případě přenosné akumulátorové vrtačky je navíc důležité věnovat pozornost napětí zařízení. Čím vyšší je napětí akumulátoru, tím vyšší je jeho výkon.

A konečně typ rukojeti je dalším faktorem, který byste měli vzít v úvahu, pokud chcete, aby Váš výběr co nejlépe vyhovoval Vašim potřebám. Většina dnešních vrtaček má rukojeti ve tvaru T, které účinně rozkládají zátěž, zlepšují rovnováhu, zabraňují sklouznutí ruky a uvolňují místo pro baterii. Pokud však potřebujete zvládnout náročnější práce a větší šrouby, možná byste měli zvážit přechod na jiný styl.

Prozkoumejte naši nabídku šňůrových vrtaček nebo akumulátorových vrtacích šroubováků.