Tento obchod používá soubory cookies, za účelem zlepšování služeb na našich stránkách. (více informací)

zavřít

Jak vybrat rázový utahovák?

Rázový utahovák slouží jako pomocník při vytahování starých zrezivělých hřebíků, či při dosažení maximálního utažení šroubů u automobilu nebo jízdního kola. Pro tuto práci využívají kombinaci rotace a úderů. Před samostatnou koupí je důležité si zvolit mezi utahovákem do elektrické sítě nebo aku utahovákem.

Typy utahováků

Utahováky s napájením přímo z elektrické sítě mívají vyšší výkon a nižší cenu. Na druhou stranu se s nimi hůře manipuluje a napájecí kabel vám může ve stísněných prostorech překážet.

Aku utahováky zazáří tam, kde není dostupná elektrická přípojka. Nemívají takový výkon a jsou dražší.

Kroutící moment

Sílu utahováku, kterou bude působit na šroub, udává kroutící moment. Tím pádem platí, že čím větší bude kroutící moment, tím rychlejší a efektivnější bude výsledná práce. K dostání jsou běžně utahováky v rozmezí 200–600 Nm (Newton metr).

Hmotnost

Hmotnost hraje roli při pohodlnosti práce. Tudíž je dobré se poohlížet po co nejlehčích zařízeních. Tak rychle uživatele neunaví při delší práci. Obecně platí, čím výkonnější přístroj je, tím je těžší.

Počet otáček za minutu

Svou roli v efektivitě práce hraje počet otáček za minutu. Čím více otáček přístroj má, tím rychleji pracuje. Ale může být více náchylný k poruchám. Otáčky za minutu by neměli být hlavní parametr, jímž určíte ten pravý utahovák pro vás. Důležitější je kroutící moment.

Maximální průměr šroubu

Maximální průměr šroubu je nutné brát v potaz. Označuje se písmenem M a je doprovázen číslem, které ukazuje průměr v milimetrech. Takže utahovák M10 si poradí se šrouby do průměru 10 mm.

Výrobci často udávají rozmezí průměrů šroubů, pro které je utahovák vhodný. Se šrouby mimo toto rozmezí si utahovák nedokáže efektivně poradit.

Baterie

Baterie je důležitá jen u aku utahováků. Zvolte si utahovák, který bude mít nejlepší poměr mezi nabíjecím časem a výdrží baterie. Levné produkty obvykle mívají dlouhý čas nabíjení a krátkou výdrž.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec