Drátová nebo akumulátorová vrtačka

Drátová nebo akumulátorová vrtačka

Akumulátorová vrtačka vs. šňůrová vrtačka

V rozsáhlém světě elektrického nářadí patří vrtačky k těm nejdůležitějším a nejdokonalejším. Pokud jde o kutily nebo pokud jste nováčkem v technických pracích, nemusíte si kupovat vlastní sadu nářadí od jednoduchých kleští až po těžkou elektrickou pilu, vrtačky jsou Vaším prvním a hlavním partnerem pro překonání všech Vašich osobních potřeb. V současné době jsou uživatelům na trhu k dispozici dva typy elektrických vrtaček v závislosti na jejich zdroji napájení, a to vrtačky napájené kabelem/baterií a vrtačky se šňůrou.

Od uvedení akumulátorových vrtaček na trh se tato otázka stala pro kutily, stavební firmy a majitele domů na dlouhá léta výzvou, který druh vrtačky vzít; akumulátorovou nebo šňůrovou? To je otázka! V minulosti nebyly akumulátorové vrtačky tak oblíbené jako dnes, protože jejich schopnosti byly nesprávně známy a podceňovány. Ve skutečnosti byly mylné představy částečně pravdivé, akumulátorové vrtačky poskytují větší výkon ve srovnání s poslední generací akumulátorových vrtaček, které byly napájeny výhradně NiCd (NiCad jsou nejtěžší (a nejlevnější), NiMH sedí uprostřed a Li-Ion jsou nejlehčí (a nejdražší)) baterie s relativně nízkou hustotou energie.

Na rozdíl od starých akumulátorových vrtaček přinášejí ty moderní radost ve Vaší garáži. Stačí jen umístit lithiovou baterii s dlouhou životností a vrtat, dokud se baterie nevybije. V tomto článku se budeme zabývat tím, zda jsou pro Vás vhodnější akumulátorové vrtačky nebo ty se šňůrou, a zvážíme jejich výhody a nevýhody.

Historie akumulátorových vrtaček

Historie dnešních akumulátorových vrtaček začala již dávno. V roce 1867 založil Emil Fein společnost "Dílna pro elektrické a fyzikální přístroje" (C. & E. Fein). V roce 1873 byla v USA založena společnost ATLAS COPCO. Zde se vyrábělo nářadí potřebné pro stavbu železnic. Teprve v roce 1886 založil Robert Bosch společnost "Dílna pro přesnou mechaniku a elektrotechniku. Ale teprve v roce 1898 vyvinula firma Fein první ruční vrtačku, která měla konečně elektrický motor. Nyní se však děly věci najednou a v témže roce uvedla na trh elektrické vrtačky dodnes známá společnost AEG. V té době bylo senzací, že tato elektrická vrtačka byla také přenosná.

Různá kritéria pro porovnání akumulátorových a síťových vrtaček

Zhodnocením hlavního účelu vrtání , můžete přijít s fundovanější odpovědí na otázku, který typ vrtačky Vám nejvíce pomůže z hlediska výkonu, manipulace, velikosti sklíčidla (s klíčem nebo bez klíče) a typu, značky, bitů a dalších funkcí.

Výkon

Při přímém porovnání mechanismu s napájením a mechanismu s bateriovým napájením je výsledek oslnivě zřejmý. Díky minimálnímu konstantnímu příkonu 110 V mají kabelové vrtačky nad svými 12, 16, 18 nebo nanejvýš 20 voltovými konkurenty výraznou převahu. Většina současných akumulátorových vrtaček pracuje s lithium-iontovým akumulátorem, jehož životnost se odhaduje na 300 až 500 nabíjecích cyklů. Čísla a zejména údaje o výkonu nebo napětí Vám však poskytnou přehled o funkcích, které přístroj nabízí, nenechte se jimi zmást. Obecně platí, že maximální výkon závisí na velikosti elektromotoru, kterým jsou vrtačky vybaveny. Stručně řečeno, watty a napětí nemusí být nutně tou nejlepší jednotkou pro posouzení vrtačky.

Při nákupu nového elektrického nářadí a zejména nové vrtačky mají otáčky (měřené v otáčkách za minutu) a točivý moment (měřený v N.M) přednost před ostatními kritérii souvisejícími s výkonem.

Velikost, manipulace a hmotnost

Protože nejsou vybaveny objemnou externí baterií, jsou akumulátorové vrtačky velkou výhodou nejen pro trvanlivé úkoly, ale také na úzkých a obtížně přístupných pracovištích, kam se tlustá akumulátorová zařízení nevejdou. Vrtání bude nejtěžší prací ze všech, pokud musíte vrtat nad hlavou s těžkým vrtákem. Díky menší hmotnosti a ergonomickému designu poskytují akumulátorové vrtačky také pevné držení nástroje, což vede k žádoucímu provozu bez únavy.

Přenosnost a mobilita

Přenosnost a mobilita jsou body, ve kterých mohou akumulátorové vrtačky převážit a porazit soupeře. To, že nejste svázáni nebo omezeni napájecím kabelem, který omezuje Vaši svobodu v malých garážích nebo na pracovištích, je samozřejmě obrovskou výhodou akumulátorových vrtaček oproti těm kabelovým. Vzhledem k tomu, že přístroj lze vzít kamkoli s sebou, pokud je připojen nabitý akumulátor, nemusíte se obávat poruch a přerušení provozu.

Životnost

Když doma neprovádíte mnoho instalací a renovací, vezměte si šňůrovou vrtačku. Většina lidí tvrdí, že nejhorší je nechat akumulátor dlouho nepoužívaný. Samozřejmě ani při častém používání nevydrží baterie věčně - můžete očekávat, že vydrží několik let, ale ne desítek let. Průměrná odhadovaná životnost baterií je maximálně 2 až 3 roky, což znamená 300 až 500 nabíjecích cyklů.

Vícenásobné použití baterie

Podstatnou vlastností baterií je jejich vícenásobné použití. Hodí se i do jiných přístrojů, což Vás zbaví okamžité potřeby pořizovat pro každý přístroj jedinečnou baterii a snížením výdajů šetří Vaši kapsu.

Šňůrové vrtačky

Výhody:

  • Přístroje s kabelem lze bez problémů používat i delší dobu.
  • Díky vyššímu příkonu mohou vykonávat náročnější práce.
  • Díky absenci akumulátoru je tato vrtačka méně těžká do ruky.

Nevýhody

  • Tam, kde není k dispozici vhodný zdroj napájení, není možné použít kabelový stroj.

Prohlédněte si nabídku síťových vrtaček v našem e-shopu.

Akumulátorové vrtačky

Výhody:

  • Aku vrtačka je vhodná pro použití v domácnostech, kde se používá jako zdroj energie.
  • Flexibilita a nezávislost na elektrických zásuvkách - akumulátorová technologie nabízí některé výhody, zejména pro mobilní použití na stavbách.
  • Některá současná zařízení již mají stejný výkon jako srovnatelné kabelové modely.

Nevýhody:

  • Nevýhodou je však částečně nízká kapacita akumulátorů.

Zkuste naši nabídku akumulátorových vrtacích šroubováků.

Závěr

Jaký je tedy závěr - vyberete si akumulátorovou nebo kabelovou?

Nyní již známe výhody a nevýhody jednotlivých typů vrtaček, které Vám pomohou rozhodnout, zda Vám budou více vyhovovat ty akumulátorové nebo šňůrové. Zatímco jeden typ vrtačky nabízí větší výkon, druhý nabízí větší pohodlí pro uživatele

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec