Drátová nebo akumulátorová vrtačka

Drátová nebo akumulátorová vrtačka

Akumulátorová vrtačka vs. šňůrová vrtačka

V rozsáhlém světě elektrického nářadí patří vrtačky k těm nejdůležitějším a nejdokonalejším. Pokud jde o kutily nebo pokud jste nováčkem v technických pracích, nemusíte si kupovat vlastní sadu nářadí od jednoduchých kleští až po těžkou elektrickou pilu, vrtačky jsou Vaším prvním a hlavním partnerem pro překonání všech Vašich osobních potřeb. V současné době jsou uživatelům na trhu k dispozici dva typy elektrických vrtaček v závislosti na jejich zdroji napájení, a to vrtačky napájené kabelem/baterií a vrtačky se šňůrou.

Od uvedení akumulátorových vrtaček na trh se tato otázka stala pro kutily, stavební firmy a majitele domů na dlouhá léta výzvou, který druh vrtačky vzít; akumulátorovou nebo šňůrovou? To je otázka! V minulosti nebyly akumulátorové vrtačky tak oblíbené jako dnes, protože jejich schopnosti byly nesprávně známy a podceňovány. Ve skutečnosti byly mylné představy částečně pravdivé, akumulátorové vrtačky poskytují větší výkon ve srovnání s poslední generací akumulátorových vrtaček, které byly napájeny výhradně NiCd (NiCad jsou nejtěžší (a nejlevnější), NiMH sedí uprostřed a Li-Ion jsou nejlehčí (a nejdražší)) baterie s relativně nízkou hustotou energie.

Na rozdíl od starých akumulátorových vrtaček přinášejí ty moderní radost ve Vaší garáži. Stačí jen umístit lithiovou baterii s dlouhou životností a vrtat, dokud se baterie nevybije. V tomto článku se budeme zabývat tím, zda jsou pro Vás vhodnější akumulátorové vrtačky nebo ty se šňůrou, a zvážíme jejich výhody a nevýhody.

Historie akumulátorových vrtaček

Historie dnešních akumulátorových vrtaček začala již dávno. V roce 1867 založil Emil Fein společnost "Dílna pro elektrické a fyzikální přístroje" (C. & E. Fein). V roce 1873 byla v USA založena společnost ATLAS COPCO. Zde se vyrábělo nářadí potřebné pro stavbu železnic. Teprve v roce 1886 založil Robert Bosch společnost "Dílna pro přesnou mechaniku a elektrotechniku. Ale teprve v roce 1898 vyvinula firma Fein první ruční vrtačku, která měla konečně elektrický motor. Nyní se však děly věci najednou a v témže roce uvedla na trh elektrické vrtačky dodnes známá společnost AEG. V té době bylo senzací, že tato elektrická vrtačka byla také přenosná.

Různá kritéria pro porovnání akumulátorových a síťových vrtaček

Zhodnocením hlavního účelu vrtání , můžete přijít s fundovanější odpovědí na otázku, který typ vrtačky Vám nejvíce pomůže z hlediska výkonu, manipulace, velikosti sklíčidla (s klíčem nebo bez klíče) a typu, značky, bitů a dalších funkcí.

Výkon

Při přímém porovnání mechanismu s napájením a mechanismu s bateriovým napájením je výsledek oslnivě zřejmý. Díky minimálnímu konstantnímu příkonu 110 V mají kabelové vrtačky nad svými 12, 16, 18 nebo nanejvýš 20 voltovými konkurenty výraznou převahu. Většina současných akumulátorových vrtaček pracuje s lithium-iontovým akumulátorem, jehož životnost se odhaduje na 300 až 500 nabíjecích cyklů. Čísla a zejména údaje o výkonu nebo napětí Vám však poskytnou přehled o funkcích, které přístroj nabízí, nenechte se jimi zmást. Obecně platí, že maximální výkon závisí na velikosti elektromotoru, kterým jsou vrtačky vybaveny. Stručně řečeno, watty a napětí nemusí být nutně tou nejlepší jednotkou pro posouzení vrtačky.

Při nákupu nového elektrického nářadí a zejména nové vrtačky mají otáčky (měřené v otáčkách za minutu) a točivý moment (měřený v N.M) přednost před ostatními kritérii souvisejícími s výkonem.

Velikost, manipulace a hmotnost

Protože nejsou vybaveny objemnou externí baterií, jsou akumulátorové vrtačky velkou výhodou nejen pro trvanlivé úkoly, ale také na úzkých a obtížně přístupných pracovištích, kam se tlustá akumulátorová zařízení nevejdou. Vrtání bude nejtěžší prací ze všech, pokud musíte vrtat nad hlavou s těžkým vrtákem. Díky menší hmotnosti a ergonomickému designu poskytují akumulátorové vrtačky také pevné držení nástroje, což vede k žádoucímu provozu bez únavy.

Přenosnost a mobilita

Přenosnost a mobilita jsou body, ve kterých mohou akumulátorové vrtačky převážit a porazit soupeře. To, že nejste svázáni nebo omezeni napájecím kabelem, který omezuje Vaši svobodu v malých garážích nebo na pracovištích, je samozřejmě obrovskou výhodou akumulátorových vrtaček oproti těm kabelovým. Vzhledem k tomu, že přístroj lze vzít kamkoli s sebou, pokud je připojen nabitý akumulátor, nemusíte se obávat poruch a přerušení provozu.

Životnost

Když doma neprovádíte mnoho instalací a renovací, vezměte si šňůrovou vrtačku. Většina lidí tvrdí, že nejhorší je nechat akumulátor dlouho nepoužívaný. Samozřejmě ani při častém používání nevydrží baterie věčně - můžete očekávat, že vydrží několik let, ale ne desítek let. Průměrná odhadovaná životnost baterií je maximálně 2 až 3 roky, což znamená 300 až 500 nabíjecích cyklů.

Vícenásobné použití baterie

Podstatnou vlastností baterií je jejich vícenásobné použití. Hodí se i do jiných přístrojů, což Vás zbaví okamžité potřeby pořizovat pro každý přístroj jedinečnou baterii a snížením výdajů šetří Vaši kapsu.

Šňůrové vrtačky

Výhody:

  • Přístroje s kabelem lze bez problémů používat i delší dobu.
  • Díky vyššímu příkonu mohou vykonávat náročnější práce.
  • Díky absenci akumulátoru je tato vrtačka méně těžká do ruky.

Nevýhody

  • Tam, kde není k dispozici vhodný zdroj napájení, není možné použít kabelový stroj.

Prohlédněte si nabídku síťových vrtaček v našem e-shopu.

Akumulátorové vrtačky

Výhody:

  • Aku vrtačka je vhodná pro použití v domácnostech, kde se používá jako zdroj energie.
  • Flexibilita a nezávislost na elektrických zásuvkách - akumulátorová technologie nabízí některé výhody, zejména pro mobilní použití na stavbách.
  • Některá současná zařízení již mají stejný výkon jako srovnatelné kabelové modely.

Nevýhody:

  • Nevýhodou je však částečně nízká kapacita akumulátorů.

Zkuste naši nabídku akumulátorových vrtacích šroubováků.

Závěr

Jaký je tedy závěr - vyberete si akumulátorovou nebo kabelovou?

Nyní již známe výhody a nevýhody jednotlivých typů vrtaček, které Vám pomohou rozhodnout, zda Vám budou více vyhovovat ty akumulátorové nebo šňůrové. Zatímco jeden typ vrtačky nabízí větší výkon, druhý nabízí větší pohodlí pro uživatele