Bezpečnost použití nářadí

Bezpečnost použití nářadí

Bezpečné používání ručního nářadí

Bezpečnostní opatření, která je třeba dodržovat při práci s ručním nářadím

Mnoho z nás má v dílně, doma i v autě spoustu nářadí. Od malého a velkého ručního nářadí až po přenosné elektrické nářadí, se kterým řemeslník nebo amatérský provozovatel tráví většinu svého dne. Dodržováním bezpečného používání ručního nářadí,se výrazně snižuje počet úrazů a poškození zařízení. Dostatek znalostí o nářadí a jeho správném používání proto může velkou část těchto úrazů snížit. Ztráta prstů nebo očí jistě není zranění, které lze snadno napravit. Dodržováním těchto drobných rad můžete zabránit tomu, aby k těmto nehodám nedocházelo.

Obecné tipy:

Osobní ochranné pomůcky

Osobní ochranné prostředky jsou souborem bezpečnostních pomůcek, které zvyšují bezpečnost a ochranu těla při používání nástrojů nebo na pracovišti. Ochranné brýle, ochranné rukavice, špunty do uší, bezpečnostní oděv, obuv, přilby, masky atd. lze nazvat nejběžnějšími bezpečnostními pomůckami na pracovišti.

Rukavice

Při práci s ručním nářadím používejte speciální (průmyslové) rukavice, které se postarají o Vaše ruce. Je jasné, že pro každou práci existují speciální rukavice. Určitě se liší svářečské rukavice od lakýrnických nebo rukavic proti pořezání. Samozřejmě, že při truhlářských pracích, používání rukavic často snižuje míru kontroly nad prací a při obvyklých poraněních prstů při truhlářských pracích nehrají rukavice zvláštní roli v ochraně.

Ochranné brýle

Nošení ochranných brýlí na ochranu očí před třískami je jedním z dalších bezpečnostních opatření, která je třeba dodržovat. Oko je jednou z nejdůležitějších částí těla. Při možnosti pádu těžkých předmětů nebo možnosti nárazu hlavy do tvrdých předmětů nezapomeňte používat přilbu.

Bezpečnostní obuv

V truhlářských dílnách nebo při montážních pracích je potřeba jejího používání silně pociťována. Zaboření hřebíku nebo úderu do nohy opravdu nechce nikdo zažít!

Opasek a háky

Dalším bezpečnostním problémem může být práce ve výškách. Při práci ve výškách a na lešení nezapomeňte používat pásy, háky a bezpečnostní postroje. V případech, kdy se potřebujete na lešení pohybovat, se doporučuje používat pásy vybavené dvěma háky.

Bezpečnost klešťového nářadí

Kleště jsou určeny ke stříhání a nejsou určeny jako náhrada klíčů. Kleště se také používají k zachycení šroubů a matic při utahování, což může způsobit opotřebení šroubů a ztížit použití klíče k jejich upevnění. Nošení ochranných brýlí zabrání vržení drátů do očí, což může způsobit zranění.

Bezpečnost kladiv

Vyrábějí se v různých velikostech a tvarech pro různé účely. Při práci s tímto ručním nářadím musíte být opatrní, protože je opravdu ostré! Obecně platí, že nikdy nepoužívejte jedno kladivo k úderům do jiného kladiva. Při zatloukání je třeba kladivo spouštět svisle a udeřit do požadované desky. Rukojeti by se nikdy neměly natírat a kladiva by se měla vždy denně kontrolovat.

Bezpečnost šroubováků

Jedná se o jedno z nejpoužívanějších ručních nářadí. Jedním z nebezpečných postupů při práci se šroubovákem je použití šroubováku k propíchnutí, vytvoření hrany nebo použití jako děrovací tyče.

Pokud je šroubovák použit k výše uvedeným úkonům, mohou tyto nástroje potenciálně způsobit zranění. Navíc použití tohoto nástroje se zlomenou rukojetí, ohnutou čepelí a pomalým nebo zkrouceným hrotem může způsobit, že šroubovák vyjede a poraní ruku.

Buďte opatrní na pracovišti

Práce o samotě pro Vás může být problémem. Při používání pil, elektrických vrtaček, ručních kladiv apod. je velmi důležité dbát na bezpečnost pracovního prostředí. Navíc bezpečným používáním ručního nářadí je uživatel zodpovědný i za bezpečnost ostatních osob na pracovišti.

Ruční šroubovák vám nestačí, zkuste akumulátorový vrtací šroubovák z našeho e-shopu.