Akumulátory pro ruční nářadí

Akumulátory pro ruční nářadí

Baterie pro akumulátorové nářadí - vše, co potřebujete vědět

Výkon dobrého akumulátorového nářadí závisí především na jeho baterii a obvykle je to nejdražší část nářadí. Přestože na trhu existuje jen několik druhů baterií do akumulátorového nářadí, je nezbytné mít o bateriích základní znalosti, abyste si mohli vybrat to správné akumulátorové nářadí. Chcete-li získat ucelené informace o akumulátorech pro akumulátorové nářadí a vědět, co znamenají pojmy jako napětí, Li-Ion, Ni Cd, ampérhodiny, můžete si přečíst tento článek.

V tomto článku získáte několik návrhů, které Vám pomohou ušetřit Vaše peníze a zároveň si pořídit akumulátorové nářadí s dlouhou životností. V tomto ohledu je třeba nejprve vědět něco o nejběžnějších specifikacích akumulátorů, které můžete vidět nad obaly a marketingovými materiály. Je tedy nutné přečíst si všechna témata pěkně popořadě. Než začneme, je důležité zmínit, že stejně jako ve všech oborech přinesl rozvoj technologií mnoho inovací i v oblasti nářadí.

Staré nikl-kadmiové baterie byly nahrazeny lithiovými bateriemi a následně hrubé, těžké a slabé nářadí bylo nahrazeno kompaktním, lehkým a výkonným nářadím vybaveným nejnovějšími technologickými inovacemi. Abychom byli stručnější a informativnější, popíšeme rozdíly mezi některým starým a novým akumulátorovým nářadím.  Více informací se dozvíte na následujících řádcích.

Zdroj energie

Při nákupu ručního nářadí, jako je akumulátorová vrtačka nebo šroubovák, se můžete setkat s různými výrazy a pojmy týkajícími se specifikací akumulátoru nářadí. Většinou to vypadá jako složité vědecké výrazy, o kterých není třeba se učit. Protože je však akumulátor důležitou součástí akumulátorového nářadí, je dobré o některých z těchto základních výrazů něco málo vědět.

Napětí

Abychom měli přehled o napájení akumulátorů, měli bychom především znát pojem napětí. Akumulátory pro akumulátorové nářadí obvykle obsahují články s různým napětím, jako je 1,2 V, 1,5 V nebo 3,6 V. Při koupi nářadí byste měli brát v úvahu kvalitu a konstrukci nářadí, nikoli pouze napětí akumulátoru, protože samotné napětí neudává konkrétní výstupní výkon nářadí.

Ampérhodina (AH)

Tento důležitý faktor udává celkové množství nabití, které je jeden akumulátor schopen dodat za 1 hodinu. Jako příklad lze uvést, že ve stavu bez zátěže odebírá akumulátorová vrtačka a šroubovák nepřetržitě 1,5 ampéru proudu, což vyčerpá celkový náboj 1,5 Ah za hodinu.

Doba provozu

Doba chodu akumulátorového nářadí je dána především faktorem, který byl představen dříve: Ampérhodina (Ah). Znamená to, jak dlouho můžete akumulátorové nářadí používat na jedno nabití. Doba chodu akumulátoru se obvykle snižuje s tím, jak akumulátorové nářadí používáte. Zde je důležité si uvědomit, co jsme již dříve zmínili o kvalitě akumulátorového nářadí. Kvalita akumulátoru je při výběru akumulátorového nářadí hlediskem číslo jedna.

Akumulátorové nářadí - technologické aspekty

Nikl-kadmiové baterie (Ni-Cd)

Dlouhá životnost, pokud je akumulátor dobře udržován. NiCd akumulátory by se měly nabíjet pouze tehdy, když jsou vybité (prázdné), jinak ztrácejí svou kapacitu! (kratší doba provozu, než je třeba je nabít). Jedná se o nejodolnější a nejspolehlivější typy baterií, zejména v horkém a chladném počasí. Poskytují například dodatečnou energii potřebnou při startování nebo při náročných pracích. Baterie NiCd mají rychlost samovybíjení, vybíjejí se během skladování. NiCd baterie je nutné před uskladněním nabít. Kadmium je materiál nešetrný k životnímu prostředí. Baterie se musí likvidovat, protože představují nebezpečí pro životní prostředí. Kyselina z baterií se vylučuje nejen do půdy, ale dostává se i do spodních vod.

Nikl-metalhydridové (Ni-MH) baterie

Tyto baterie mají vyšší "hustotu energie" než baterie NiCd, což znamená, že můžete pracovat déle, než je třeba je dobít. Stejně jako NiCd baterie by se NiMH baterie měly nabíjet pouze tehdy, když jsou vyčerpané (prázdné). Pokud je však nabijete dříve, ztráta kapacity (ztráta provozní doby) je ve srovnání s NiCd bateriemi menší. Baterie NiMH mají nejvyšší rychlost samovybíjení, což znamená, že se během skladování rychle vybíjejí. Baterie NiMH je nutné před uskladněním nabít. Materiály použité v těchto bateriích jsou šetrnější k životnímu prostředí než materiály použité v NiCd bateriích, ale přesto je nutné tyto baterie bezpečně likvidovat.

Lithium-iontové

Tyto baterie mají mnohem vyšší "hustotu energie" než baterie NiCd a NiMH, a proto jsou pro stejnou dobu provozu zapotřebí mnohem menší a lehčí baterie. Kromě toho mají tyto baterie nízkou míru samovybíjení, takže se tyto baterie během skladování snadno nevybíjejí. Baterie lze kdykoli nabíjet, i když nejsou vybité, aniž by to mělo vliv na jejich kapacitu. Lithium-iontové baterie jsou také šetrnější k životnímu prostředí než jiné typy. Lithium-iontová technologie má zjevné výhody, ale je dražší než baterie NiCd a NiMH. Materiály použité v těchto bateriích jsou šetrnější k životnímu prostředí než materiály použité v NiCd bateriích, ale přesto se tyto baterie musí likvidovat.

Prohlédněte si naši nabídku vrtacích akumulátorových šroubováků.