Akumulátorové vrtačky

Akumulátorové vrtačky

Akumulátorové vrtačky: Klíčové body, které byste měli znát

Akumulátorové vrtačky potřebujete všude, od stavby polic po zavěšení zrcadla nebo dokonce připevnění lišt. To jsou jen některé z jednoduchých aplikací všestranných akumulátorových vrtaček. Na co byste měli dávat pozor při práci s akumulátorovou vrtačkou a který přístroj je ten pravý pro ten který typ úkolu?

Většina řemeslníků používá pro usnadnění své práce akumulátorové vrtačky: Stroje, které jsou napájeny akumulátorem nezávisle na elektrické síti. V tomto článku Vám vysvětlíme, který typ akumulátorové vrtačky je pro Vás vhodný, jak vybrat správný typ sklíčidla a jak se liší bity a baterie. Akumulátorové vrtačky mohou být součástí standardní výbavy každého ambiciózního kutila a stále častěji je využívají také profesionálové na stavbách.

První kroky při výběru správné akumulátorové vrtačky

Akumulátorové vrtačky jsou k dispozici v různých provedeních, která se liší svou funkčností. Pojem "akumulátorová vrtačka" se často zobecňuje a používá pro několik typů. V následujících odstavcích jsou představeny dva hlavní typy.

Vrtačky-šroubováky

Akumulátorové vrtačky-šroubováky jsou nejoblíbenější. Není divu, protože kombinují vrtačku a akumulátorový šroubovák v jednom nástroji. Aby byly použitelné pro různé typy šroubů, můžete použít různé bity.

Kombinované vrtačky

Akumulátorové kombinované vrtačky lze použít nejen pro jednoduché šroubování a vrtání, ale mají režim příklepového vrtání pro tvrdší materiály, jako je beton, cihly nebo dokonce dlažební desky. Tento druh akumulátorových vrtaček dokáže vyvinout větší sílu díky žebrovaným kovovým kotoučům, které se pohybují proti sobě a tlačí vrták vpřed větší silou.

Po nalezení správného typu akumulátorové vrtačky se opět okamžitě objevují nové otázky: Potřebuji jednu nebo více baterií? Jaký typ sklíčidla je lepší? Na tomto místě článku je třeba zdůraznit, že výkon akumulátorů je podmíněn neustálým používáním, což se odráží i v provozní době vrtačky. Zde se osvědčují moderní lithium-iontové akumulátory. Pokud je Vaše nová akumulátorová vrtačka vybavena i příslušenstvím, jako je rychlonabíječka, doba nabíjení je někdy kratší než jedna hodina.

Postupujte krok za krokem a vyberte si akumulátorovou vrtačku, která bude vyhovovat Vašim potřebám. Opravdu velká nabídka různých výrobců, typů a kategorií se díky chytrému přístupu postupně zužuje.

Skutečný akumulátorový šroubovák je pouze zařízení, které přebírá práci šroubováku s elektronickým pohonem. Pokud chcete s akumulátorovým šroubovákem také vrtat, musíte si pořídit tzv. akumulátorovou vrtačku. Výhodou akumulátorových vrtaček je, že kombinují funkci vrtačky a akumulátorového šroubováku. Místo toho, abyste v dílně skladovali několik strojů s podobnými funkcemi, můžete s moderními akumulátorovými vrtačkami ušetřit místo. Navíc vám stačí servisovat a udržovat pouze jeden přístroj.

Jakmile získáte základní informace o různých typech akumulátorových vrtaček, zbývá Vám už jen vybrat si mezi stovkou různých modelů. Důležitou roli ve funkčnosti hraje mimo jiné také napětí akumulátoru. Čím vyšší napětí akumulátorová vrtačka má, tím je přístroj těžší. Pro domácí použití proto zcela postačí dvanáct voltů. Pokud vrtačku používáte pravidelně, měla by to být alespoň osmnáctivoltová vrtačka.

Obecně je důležité se před nákupem podívat na technické údaje. Například čím vyšší je Newtonmetr (Nm), tím je zařízení výkonnější. Hodnota ampérhodin (Ah) akumulátoru udává, jak rychle se zařízení vybíjí. Doporučují se hodnoty od 2,0 Ah. Abyste při práci nemuseli dělat dlouhé přestávky, je většina akumulátorových vrtaček dodávána s přídavnou baterií.

Jsou to maličkosti, na kterých záleží: Berte sklíčidlo vážně!

Každý, kdo chce nejen šroubovat, ale také vrtat, by měl investovat do bezklíčového sklíčidla. To umožňuje rychlou a snadnou výměnu různých vrtáků. Tyto účinné vrtáky s 10 milimetrovým bezklíčovým sklíčidlem jsou nejlepší - bez problémů s nimi lze používat i bity velkých rozměrů. V závislosti na tom, jaké sklíčidlo pro akumulátorovou vrtačku zvolíte, můžete používat různé bity. Pokud pravidelně pracujete s nářadím, jako je akumulátorový vrtací šroubovák nebo vrtačka, víte o důležitosti sklíčidla vrtačky pro různé aplikace. To je důležité zejména v případě, že již vlastníte různé vrtací a šroubovací soupravy.

Níže jsou uvedena nejběžnější sklíčidla vrtaček:

1) Sklíčidlo s klíčem

Bity se vkládají do sklíčidla, které je pak možné utahovat nebo povolovat pomocí klíče. Klíč umožňuje bezpečné utažení bitu, ale není příliš praktický a musíte být velmi opatrní, abyste ho neztratili.

2) Poloautomatické rychloupínací sklíčidlo

K ovládání poloautomatického rychloupínacího sklíčidla jsou zapotřebí dvě ruce. Zatímco jedna ruka pevně svírá jednu část sklíčidla, druhou rukou se otáčí druhou částí, aby se utáhla nebo uvolnila.

3) Automatické rychloupínací sklíčidlo

Jedná se o nejpraktičtější variantu, protože ji lze ovládat pouze jednou rukou, přičemž druhá ruka zůstává volná pro držení nástroje nebo příslušenství. Existují různé modely akumulátorových vrtaček vybavené plně automatickým rychloupínacím sklíčidlem.

4) SDS sklíčidlo

Tento systém sklíčidla je nabízen pouze u příklepových vrtaček a je kompatibilní pouze se speciálními SDS bity. Tyto bity se velmi snadno nasazují. Pokud chcete vrtat do dřeva a kovu s běžnými vrtáky, budete potřebovat speciální SDS+adaptér.

5) Šestihranné připojení

Akumulátorové šroubováky mají obvykle šestihranné magnetické připojení. Toto šestihranné připojení u akumulátorových rázových utahováků funguje trochu jinak. Pro umístění příslušenství je třeba sklíčidlo vytáhnout dopředu. Poté lze sklíčidlo uvolnit. Ani v jednom případě nebudete k připojení příslušenství potřebovat další nářadí.
Bez ohledu na značku jsou níže uvedeny výhody a nevýhody systémů beznástrojového sklíčidla vrtačky:

VÝHODY:

  • nástroje lze vyměňovat jednou nebo oběma rukama
  • není zapotřebí žádný další klíč
  • kromě systému SDS je vhodný prakticky pro všechny nástroje

NEVÝHODY:

  • často vyšší pořizovací náklady v případě potřeby výměny
  • v závislosti na systému je třeba věnovat pozornost průměru vrtáku nebo šroubového nástavce

Podívejte se na naši nabídku akumulátorových vrtacích šroubováků.

Téměř všechna zařízení mají pravolevé otáčení pro zasunutí nebo vytažení šroubu, je však třeba věnovat pozornost umístění spínače. V ideálním případě je umístěn přímo na rukojeti, abyste mohli rychle přepínat. Vrtačky jsou vybaveny měkkou rukojetí, která zvyšuje pohodlí při práci. Některé akumulátorové vrtačky mají vlastní kufr pro bezpečnou přepravu a skladování. Díky tomu se příslušenství, jako je nabíječka, bity a vrtáky nebo návod k obsluze, nikdy neztratí a jsou vždy snadno dostupné.

Akumulátor - srdce každé akumulátorové vrtačky

Jakkoli jsou různé akumulátorové šroubováky a vrtačky odlišné, jedno mají společné: bez akumulátoru není možné šroubovat a vrtat. V současné době se v tomto nářadí používají tři různé typy baterií: nikl-kadmiové baterie (zkráceně NiCd), nikl-metalhydridové baterie (NiMH) a lithium-iontové baterie (Li-Ion). Typ akumulátoru akumulátorové vrtačky naleznete buď přímo na akumulátoru nebo v datovém listu či návodu k obsluze.

Napájecí zdroj: Li-Ion baterie

Nejlepší baterie, které jsou v současnosti k dispozici, jsou bezpochyby založeny na lithium-iontové technologii. Zásadně se liší od baterií na bázi niklu a s napětím článků 3,6 V mají třikrát vyšší napětí než NiCd baterie. To znamená, že je zapotřebí méně bateriových článků a elektrické nářadí je menší a lehčí nebo jinými slovy výkonnější při stejné velikosti. Díky svým malým rozměrům se Li-Ion akumulátory používají hlavně tam, kde je potřeba hodně energie, ale kde je pro akumulátor málo místa.

U Li-Ion baterií obvykle nedochází k paměťovému efektu. Lze je kdykoli nabíjet, aniž by se snížila jejich nabíjecí kapacita. Tyto baterie také nedegradují, když jsou vystaveny zátěžovým podmínkám. Ani při částečném vybíjení a nabíjení se výkon a výdrž Li-Ion akumulátoru nesnižují.

Všestranný pomocník: NiMH akumulátor

Starší digitální fotoaparáty, elektrické zubní kartáčky nebo dálkové ovladače - nikl-metal hydridové baterie se používají v nejrůznějších elektronických zařízeních. Výjimkou není ani akumulátorové nářadí, zejména akumulátorové vrtačky.

Jejich největší výhodou oproti Li-Ion akumulátorům je cena. Akumulátor stejného výkonu stojí přibližně polovinu. Z hlediska výkonu jsou však ve všech ohledech horší. Častým problémem těchto akumulátorů je degradace baterie při extrémních teplotách. Pokud se NiMH baterie nikdy zcela nevybijí, může dojít ke zhoršení výkonu bezdrátového zařízení. Tento efekt však lze eliminovat pěti úplnými nabíjecími a vybíjecími procesy s vhodnou nabíječkou. V porovnání s NiCd akumulátory mají NiMH akumulátory stejné velikosti přibližně o 50 % vyšší kapacitu.

Robustní: NiCd baterie

Niklkadmiové baterie byly v některých zemích zákonem zakázány. Výjimkou jsou akumulátorové elektrické nástroje, jako jsou akumulátorové šroubováky nebo akumulátorové vrtačky. Obsahují toxický těžký kov kadmium, a proto je lze likvidovat pouze odděleně pomocí speciálních sběrných systémů.

Velkou výhodou NiCd akumulátorů ve srovnání s NiMH akumulátory je výrazně vyšší odolnost proti hlubokému vybití a přebíjení a dlouhá životnost s přibližně 1500 nabíjecími cykly. Jsou také obzvláště vhodné pro použití při velmi nízkých teplotách. I při teplotách pod nulou mají stále dostatečnou kapacitu, aby bylo možné přístroje používat.

Kromě ekologického faktoru je proti NiCd akumulátorům nízká kapacita. Ve srovnání s NiMH baterií je jen asi poloviční, u lithium-iontové baterie je rozdíl ještě zřetelnější. V následujícím popisu najdete kompletní srovnání.

Typ akumulátoru

Lithium-iontové
nikl-metal hydridové
nikl-kadmiové

Zkratka

Li-Ion
NiMH
NiCd

Hustota energie

180 Wh / kg
80 Wh / kg
50 Wh / kg

Napětí článku

3.6V
1.2V
1.2V

Nabíjecí cykly

500-800
350-500
800-1500

Samovybíjení / měsíc

1-2%
15-20%
10-15%

Paměťový efekt

Ne
Ne
Ano

Degradace baterie při extrémních teplotách

Ne
Ano
Ne

Stručně řečeno, akumulátorové vrtačky jsou spolehlivým nářadím pro každé použití, protože díky svému modernímu a kvalitnímu designu kombinují několik funkcí v jednom zařízení. V závislosti na modelu poskytují akumulátor a převodovka výkon, který je zcela srovnatelný s výkonem akumulátorových vrtaček. I u nejmenších verzí, které jsou vhodné pouze pro montáž nábytku a podobné práce, je velkou výhodou nezávislost na napájení. Akumulátorové vrtačky lze používat flexibilně a jsou téměř nezbytnou součástí každé dílny.