Tento obchod používá soubory cookies, za účelem zlepšování služeb na našich stránkách. (více informací)

zavřít

Řezání plamenem

Jedná se o nejznámější a nejvíce používanou metodu. K dělení materiálů se nejčastěji používají směsi kyslík-acetylen nebo kyslík-propan butan. Při řezání nelegované a nízkolegované oceli při tloušťce materiálu od 3 do 300 mm je možné použít běžné hořáky, zatímco u materiálu o tloušťce od 300 do 2 000 mm se musí použít už hořáky speciální.

Materiál se ohřeje směsí plamene, kdy teplota dosahuje okolo 1000 stupňů Celsia, po puštění řezného kyslíku se materiál, který je roztavený začne spalovat /okysličí se /. Kov se mění na tekutý oxid železa, zbytky zůstanou na obrobku a mění se v strusku. Tu je možné následně odstranit broušením.

Spalováním vzniká teplo, kov se tím zahřívá do větší hloubky na zápalnou teplotu a poté pokračuje hoření po celé tloušťce. Struska se vyfukuje proudem kyslíku na spodní straně.

Jaké jsou výhody při řezání plamenem?

  • nízké náklady na materiál
  • nízké náklady na vybavení
  • možnost přenosu zařízení / mimo dílnu /
  • široký rozsah tloušťky materiálu
  • vhodné pro zkosené řezy a pro přípravu svarů

Důležitým faktorem při řezání plamenem je zvolení odolného a kvalitního vybavení. Tím je dobrý řezací hořák, nástavec a rukojeť, dále řezací trysky a trubice. Samozřejmě je také nutné dodržovat všechny bezpečnostní prvky a bezpečnost při práci. Využívejte proto pojistky proti zpětnému šlehnutí plamene, ochranné oděvy a pomůcky.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec