Tento obchod používá soubory cookies, za účelem zlepšování služeb na našich stránkách. (více informací)

zavřít

Nebezpečné situace při svařování autogenem

V životě nic není bez rizika, ani svařování . Tento článek se zabývá nebezpečnými jevy, které mohou při svařování autogenem nastat. Chcete-li se dozvědět jak se jim nejlépe vyhnout a či jak z této prekérní situace vyváznout se zdravou kůží, čtěte následující řádky.

NEBEPEZPEČNÉ SITUACE

Při poruše nebo nesprávné manipulaci mohou nastat následující nebezpečné jevy:

  • zpětné proudění plynu
  • zpětné zahoření
  • trvalé zpětné zahoření
  • zpětné šlehnutí

Zpětné proudění plynu

Jednou z možných příčin je uzavření výstupu hubice při dotyku se zpracovávaným materiálem. Plyn s vyšším nastaveným tlakem proudí hořákem skrz směšovač do přívodní větve plynu s nižším nastaveným tlakem. Hrozí vytvoření výbušné směsi v hadicích směřujících k redukčním ventilům, v extrémním případě v tlakové láhvi. Nebezpečí výbuchu.

Zpětné zahoření

Rychlost hoření by měla být rovna rychlosti proudění plynu. Pokud je rychlost hoření rychlejší než proudění plynu, vnikne plamen dovnitř hubice hořáku a nastává zpětné zahoření. Je doprovázeno praskavým zvukem. Je-li hořák plně funkční, je zpětné zahoření zastaveno v místě mísení plynu.

Trvalé zpětné zahoření a zpětné šlehnutí

Pokud se hořák přehřeje nad teplotu vyšší, než je zápalná hodnota směsi, chytne v místě přehřátí a trvale hoří uvnitř hořáku. Plamen už není na hubici patrný, hoří uvnitř. Projevuje se pisklavým zvukem. V tomto případě je nezbytné opětovně uzavřít přívod plynů, nejprve kyslíku.

V oddělení našeho e-shopu s názvem autogenní technika naleznete vše potřebné pro bezpečné svařování.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec